Przede wszystkim do wykonywania powtarzalnych otworów, o ściśle określonych parametrach. Wyobraźmy sobie sytuację, w której musimy nawiercić rząd dziurek w metalowym elemencie – np. płaskowniku. W przypadku pracy z klasyczną, ręczną wiertarką, uzyskanie równego szeregu otworów o jednakowych wymiarach będzie niemal niemożliwe. Stąd potrzeba skorzystania z precyzyjnego urządzenia, jakim jest właśnie wiertarka stołowa.
Sekret tkwi w solidnej konstrukcji takiego narzędzia. Wiertarka stołowa zamontowana jest na stałe i zapewnia zawsze idealnie prostopadłe ułożenie wiertła względem obrabianego materiału. Wygodne podparcie elementu, w którym wiercimy pozwala na dokładny pomiar np. odległości między otworami. A jeśli dodamy do tego jeszcze wygodą kontrolę nad głębokością wiercenia, otrzymujemy pełen obraz zalet takie sprzętu.
Szybko i wygodnie
Wiercąc za pomocą wiertarki nie musimy używać nadmiernej siły. Wygodny element prowadzący pozwala na łatwe operowanie wiertłem – nawet w przypadku obrabiania twardych materiałów, jak stal czy kamień. Na rynku dostępnych jest mnóstwo wariantów klasycznej wiertarki stołowej. Od prostych modeli dla amatorów i pół-profesjonalistów po specjalistyczne maszyny stworzone z myślą o pracy pod dużym obciążeniem. W zaawansowanych wiertarkach tego typu, napęd przekazywany jest za pośrednictwem przekładni pasowej. Największe zalety tych urządzeń to przede wszystkim:
- Stabilna konstrukcja i powtarzalność uzyskiwanych efektów;
- Duża wydajność;
- Cicha praca i możliwość aktywnego chłodzenia wodą;
- Automatyczne podawanie usprawniające pracę
Wiertarki tego typu znajdziemy w dobrze wyposażonych warsztatach, ale także w zakładach produkcyjnych. Sprzęt nadaje się do wykonywania elementów wykorzystywanych przy produkcji innych maszyn czy urządzeń.
Wiertarka do zadań specjalnych
Stołowe wersje wiertarek pozwalają nie tylko na wykonywanie standardowych otworów prostopadle do krawędzi materiału. Wykorzystując bardziej zaawansowane maszyny można wykonywać operacje pod niemal dowolnym kątem. Służą do tego wiertarki stołowe nastawne. Ich ruchoma głowica zwiększa możliwości urządzenia. Ruch w wybranym kierunku możemy kontrolować dzięki skali.