Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Tramwaje Wodne – Zalew Wiślany 2025

Tkaniny używane do produkcji kanap – na co zwrócić uwagę

Szukasz tkaniny obiciowej do kanapy? Zastanawiasz się czy wybrać tkaninę naturalną czy syntetyczną? W tym poradniku pomożemy ci dokonać właściwego wyboru. Zapraszamy do lektury.
  • 28.01.2022 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Tkaniny używane do produkcji kanap – na co zwrócić uwagę

Czym kierować się w wyborze odpowiedniej tkaniny na kanapę?

Wybierając tkaninę obiciową do kanapy, nie ograniczaj się do koloru, wzoru i splotu materiału, ale też przyjrzyj się składowi samej tkaniny. Sprawdź tekstylia użyte do produkcji oraz inne czynniki, aby określić trwałość tkaniny. Podczas gdy niektóre tkaniny wyglądają atrakcyjnie wiszące na szpuli w sklepie z tkaninami, mogą nie być wystarczająco wytrzymałe, aby wytrzymać nadużycia, jakie musi znosić codzienny mebel. Materiał wykorzystany do kanapy będziesz też regularnie prał i czyścił. Pranie tapicerki, która nie jest plamoodporna to niełatwe zadanie.

Konstrukcja tkaniny obiciowej

Tkaniny obiciowe o większej liczbie nici – więcej nici na metr kwadratowy – lepiej się noszą i są trwalsze. Na przykład tkaniny brokatowe są ulubionym wyposażeniem salonu i jadalni, ponieważ dodaje się  większą liczby nici do splotu i tkanina ma bardziej elegancki wygląd. Po sprawdzeniu liczby nici i splotu materiał zbadaj, dotykając czy ci odpowiada. Włókna mogą być pochodzenia naturalnego lub mogą to być włókna syntetyczne.

Sploty tkanin – tu liczy się trwałość

 Sposób, w jaki nitki są ze sobą splecione - poziome i pionowe nici, znane jako osnowa i wątek, łączą się, tworząc splot tkaniny obiciowej. Splot skośny sprawia, że bawełniane tkaniny obiciowe są bardzo trwałe. Tkaniny w jodełkę mają splot w kształcie litery V, typowy dla tkanin obiciowych na bazie wełny. Inne dobrze znane sploty tkanin obiciowych to sploty gładkie, koszykowe, prążkowane i satynowe. Splot atłasowy jest używany do jedwabiu i włókien syntetycznych, co również zwiększa prawdopodobieństwo jego zaczepienia.

Włókna naturalne – ekologiczne rozwiązanie 

Tkaniny obiciowe wykonane z naturalnych włókien obejmują bawełnę, len, konopie, jedwab, wełnę skórę czy ramię. Ramia, włókno nazwane na cześć kwitnącej rośliny, z której pochodzi, jest osiem razy mocniejsze niż bawełna, nawet gdy jest mokra. Oferuje również zrównoważoną, ale naturalną alternatywę dla włókien syntetycznych. Tkaniny lniane i jedwabne lepiej pasują do mebli reprezentacyjnych, które nie są zbytnio narażone na zużycie przez zwierzęta domowe lub dzieci. Konopie zapewniają trwałość, ale łatwo się marszczą. Wełniane tkaniny obiciowe zapewniają odporność na mechacenie, gniecenie i zabrudzenia. Tego rodzaju obicia są ciężkie w utrzymaniu. Pranie tapicerki  wełnianej trzeba powtarzać kilka razy w roku. Skóra  to jedno z lepszych rozwiązań, ponieważ jest trwała i łatwa w utrzymaniu.

Włókna syntetyczne – łatwe w użytkowaniu

Większość włókien syntetycznych, z wyjątkiem sztucznego jedwabiu, który jest wytwarzany z pulpy drzewnej, pochodzi ze źródeł ropopochodnych. Te tkaniny obejmują akryl, nylon mikrofibrę, winyl, poliester. Winyl, który jest wykonany z tworzywa sztucznego, dobrze sprawdza się na meblach w pokojach dziecięcych lub meblach narażonych na możliwość poplamienia cieczą. Nylon działa lepiej w połączeniu z innymi włóknami, ale ma tendencję do mechacenia się i blaknięcia.

--- Artykuł sponsorowany ---


Reklama
Reklama
Reklama