Najpopularniejsze rodzaje drewnianych desek tarasowych
Obecnie drewniany taras może być wykonany z tzw. desek kompozytowych. To połączenie mączki drzewnej z tworzywami sztucznymi, które ostatnio cieszy się sporą popularnością. Jednak najpiękniej prezentuje się naturalne drewno. Jego wariantów jest wiele, ale pośród tych najchętniej wybieranych można wymienić:
- drewno europejskie, w tym sosna, dąb czy modrzew,
- drewno egzotyczne, czyli m.in. bangkirai lub cumaru,
- drewno z krajów o chłodnym klimacie, np. modrzew syberyjski.
Na rynku znajdziesz także deski z tzw. drewna modyfikowanego. Dzięki odpowiednio przeprowadzonej obróbce termicznej są pozbawione grzybów i różnych mikroorganizmów, cechując się dłuższą żywotnością.
Jaka jest żywotność desek tarasowych z drewna?
Uznaje się, że średnia żywotność drewnianych desek tarasowych to 10 lat. Jednak tak naprawdę wszystko zależy od gatunku drewna, z którego zostały wykonane. Najmniej trwałe są rodzimy świerk oraz sosna. Z gatunków europejskich zdecydowanie najdłużej może wytrzymać dąb – regularnie impregnowany nawet do 15 lat.
Najtrwalsze są zdecydowanie deski z drewna egzotycznego. W ich przypadku żywotność nierzadko szacowana jest na nawet kilkadziesiąt lat i to bez konieczności częstej konserwacji. Równie wytrzymały, a tańszy, jest modrzew syberyjski. Wynika to z trudnych warunków klimatycznych, w jakich rośnie. Do tego ma bardzo niewielkie roczne przyrosty, a więc drewno jest zbite i, co za tym idzie, wyjątkowo twarde.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu drewnianych desek tarasowych?
Wiesz już, z jakich gatunków drewna wykonywane są deski tarasowe oraz które z nich cechują się najdłuższą żywotnością. Wybór konkretnego z nich jest oczywiście ważny, ale przed zakupem powinieneś zwrócić uwagę jeszcze na kilka innych kwestii. Do najważniejszych parametrów tych materiałów należy zaliczyć:
- wymiary – pod tym kątem bardzo istotna jest grubość desek, która optymalnie powinna wynosić od 25 do 30 mm,
- obecność ryfli – jest to specjalna perforacja drewna, w którym wykonywane są podłużne nacięcia. Ich rolą jest zarówno odprowadzanie wody z podłogi tarasu, jak i ograniczanie ryzyka poślizgnięcia się. Warto wybierać deski z podwójnym ryflowaniem. Są bowiem mniej podatne na pękanie, a do tego szybciej schną, cechują się dłuższą żywotnością,
- metodę fabrycznego zabezpieczenia drewna – najlepiej stawiać na deski olejowane lub zaimpregnowane ciśnieniowo. Dzięki temu są mniej podatne na działanie niekorzystnych czynników środowiskowych oraz atmosferycznych. Jeśli wybierzesz deski niezabezpieczone, będziesz musiał je zakonserwować przed wybudowaniem tarasu.
Drewniane deski tarasowe – czemu warto je wybrać?
Naturalne drewno jest niewątpliwie materiałem najpiękniejszym. Co ważne, wykonane z niego deski są bardzo uniwersalne. Świetnie komponują się zarówno z aranżacjami klasycznymi, jak i nowoczesnymi. Do tego można po nich chodzić boso nawet w bardzo słoneczne dni – nie nagrzewają się nadmiernie. W przypadku wyboru gatunków egzotycznych lub pochodzących z krajów o zimnym klimacie można mieć pewność ich długiej żywotności. Drewno jest także wdzięcznym materiałem, który łatwo poddaje się obróbce.
Oczywiście doświadczysz wszystkich tych korzyści, jeśli deski tarasowe kupisz w dobrym sklepie, takim jak np. https://hardwood.pl. Zyskasz pewność, że zostały wykonane z drewna pochodzącego ze sprawdzonego źródła oraz są profesjonalnie zaimpregnowane.