Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu

Raport o stanie miasta. Podsumowanie roku 2019

BRANIEWO. „Raport o stanie Gminy Miasta Braniewa” za 2019 rok to dokument, z którym powinien zapoznać się każdy mieszkaniec Braniewa. To nie tylko podsumowanie rocznej działalności burmistrza i miejskich urzędników, ale także wskazówka, w jakim kierunku będzie rozwijało się miasto.
Raport o stanie miasta. Podsumowanie roku 2019
Liczący 78 stron Raport został przygotowany w sposób bardzo czytelny i przejrzysty

Autor: © UM w Braniewie

Warto podkreślić, że liczący 78 stron Raport został przygotowany w sposób bardzo czytelny i przejrzysty. Spis treści odsyła nas do poszczególnych zagadnień, dzięki czemu bez problemu odnajdziemy interesujące nas fakty. Raport jest dostępny w BIP Urzędu Miasta w Braniewie (bip.braniewo.pl), stąd nie ma konieczności, abyśmy omawiali go szczegółowo [Raport można pobrać także z naszej strony – przyp. red.]. Skupimy się jedynie na najważniejszych (naszym zdaniem) rozdziałach. Warto przy tym podkreślić, że rok 2019 jest pierwszym pełnym rokiem urzędowania burmistrza Tomasza Sielickiego.
 

— Przygotowany z wielkim udziałem moich współpracowników dokument stanowi podsumowanie pracy na rzecz braniewskiego samorządu — mówi Tomasz Sielicki, burmistrz Braniewa.Pozytywne zmiany, jakie zachodzą̨ w naszym najbliższym otoczeniu, są efektem wytężonej, wspólnej pracy wielu osób, w tym burmistrza i rady miejskiej. Głęboko wierzę, że są one zauważalne i doceniane. Oczywiście analizujemy także uwagi mieszkańców miasta, którymi niejednokrotnie kierujemy się przy podejmowaniu decyzji. W codziennej pracy stawiamy przed sobą trudne i ambitne cele. Dążymy do tego, aby w jak największym stopniu spełniać oczekiwania i potrzeby mieszkańców. Nadrzędnym celem jest stworzenie atrakcyjnych warunków do życia w naszym mieście.


Zmiany w miejskich jednostkach

— W 2019 r. wprowadziliśmy kilka zmian organizacyjnych w funkcjonowaniu jednostek samorządowych, które nie tylko usprawniły ich pracę, ale spowodują stopniowe generowanie oszczędności — mówi burmistrz Tomasz Sielicki.
Reorganizacja polegała na likwidacji Kompleksu Rekreacyjno-Rehabilitacyjnego „Zdrowe Braniewo” – Kryta Pływalnia w Braniewie i przekazaniu zadań Miejskiemu Ośrodkowi Sportu „Zatoka”. Z uwagi na różną formę prawną obu jednostek (jednostka budżetowa i samorządowy zakład budżetowy) nie było możliwości ich połączenia. Po przeprowadzeniu szczegółowych analiz zdecydowano, że korzystniejsza będzie likwidacja zakładu budżetowego.
— Przekazanie zadań basenu Miejskiemu Ośrodkowi Sportu spowodowało, że cały zakres decyzyjności i koordynacji działań dotyczących rozwoju sportu i rekreacji przy wykorzystaniu zasobów gminy, został scentralizowany w jednej jednostce — mówi burmistrz Braniewa.Z tym wiąże się także efektywne, oszczędne i terminowe wydatkowanie środków finansowych.
Kolejną zmianą było przekształcenie zakładu budżetowego Administracja Budynków Komunalnych w jednostkę budżetową pod nazwą Zakład Gospodarki Komunalnej. Wymagało to wieloetapowych działań, w realizację których zaangażowany był zespół pracowników.
— Priorytetowym zadaniem ZGK jest utrzymanie porządku i czystości w mieście oraz pielęgnacja terenów zielonych — mówi Tomasz Sielicki.Nie są to jedyne zadania. Jednostka wykonuje cały szereg pokrewnych czynności, odpowiadając na  potrzeby braniewian.
Zmianie tej towarzyszyło również przeniesienie zadań związanych z utrzymaniem zasobu mieszkaniowego gminy w struktury urzędu miasta, gdzie utworzony został nowy Wydział Gospodarki Mieszkaniowej. Efektem podjętych działań jest przejrzysty przepływ środków finansowych oraz rozpoczęcie  procesu spłaty wieloletnich zobowiązań miasta wobec wspólnot mieszkaniowych. Problemy z zadłużeniem czynszowym najemców gminnych lokali wobec ABK, były jednym z poważniejszych problemów tej jednostki.


Inwestycje i projekty

Wśród wielu inwestycji – tak zrealizowanych, jak i rozpoczętych – warto wymienić projekt przebudowy Placu Grunwaldu, modernizację oświetlenia miejskiego, rewitalizację Wieży Bramnej Zamku Biskupiego, termomodernizację obiektów oświatowych i użyteczności publicznej czy remonty placów zabaw.
Projekt przebudowy Pl. Grunwaldu zakłada kompleksową naprawę nawierzchni jezdni i chodników, budowę ścieżek rowerowych, parkingu i zatok postojowych oraz korektę skrzyżowania z ul. Sądową. W bieżącym roku na wykonanie zadania miasto otrzymało dofinansowanie z ramach Funduszu Dróg Samorządowych.
— Jednym z pierwszy zadań jakie wykonaliśmy w 2019 r. była modernizacja oświetlenia miejskiego — mówi burmistrz. — W ramach inwestycji wymieniliśmy lampy na energooszczędne oraz dostawiliśmy nowe punkty oświetleniowe. Dzięki tym działaniom podniósł się poziom bezpieczeństwa w mieście, a także estetyka otoczenia.
W roku ubiegłym trwały prace  rewitalizacyjne Wieży Bramnej Zamku Biskupiego. Wartość zadania przekroczyła 2,5 mln złotych. Inwestycja była dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020.
— Swoją siedzibę będzie tu miała Informacja Turystyczna, uroczyste otwarcie wieży odbędzie się we wrześniu — dodaje burmistrz.
Trwa termomodernizacja obiektów oświatowych i użyteczności publicznej (obiekt Szkoły Podstawowej Nr 6 i Gimnazjum Nr 1 przy ul. Konarskiego). Miasto pozyskało na ten cel dofinansowanie w wysokości około 9 mln złotych (prace powinny potrwać do końca 2020 r.).
— Dzięki tej inwestycji poprawimy komfort nauki i pracy w szkole — mówi Tomasz Sielicki.Budynek zyska nowy, estetyczny wygląd.
W 2019 r. zmodernizowane zostały place zabaw przy ul. Elbląskiej i przy Przedszkolu Miejskim nr 2. Obiekty cieszą się dużym zainteresowaniem, najmłodsi mogą korzystać z zabawek w pełni bezpiecznie.

Należy podkreślić, iż miasto wsparło również finansowo inwestycje realizowane na terenie Braniewa, w tym remonty dróg wojewódzkich i powiatowych. Na uwagę zasługuje też fakt, iż wiele zadań realizowanych było z udziałem środków zewnętrznych.
— To był dobry, pracowity rok — podsumowuje burmistrz Tomasz Sielicki.Inwestycje są niezwykle ważne, bo dzięki nim Braniewo pięknieje i rozwija się. Jednakże oprócz zadań infrastrukturalnych, ważnym elementem mojej pracy są spotkania z mieszkańcami. Ubiegły rok obfitował w niezliczoną ilość imprez sportowych i kulturalnych, dzięki czemu mieliśmy okazję do częstych rozmów – jest to dla mnie wielką motywacją i siłą do podejmowania kolejnych wyzwań.

 


Nowy drukowany numer Nowin Północnych
z
najdziecie w:

BRANIEWIE:

  • Urząd Miasta
  • Braniewskie Centrum Kultury
  • Basen Miejski
  • Informacja Turystyczna
  • Miejska Biblioteka Publiczna
  • Żabka przy ul. Sikorskiego
  • Green Stuff (ul. Kościuszki)
  • Poligrafia LASER Ksero Beata Andryskowska
  • Bricomarché
  • Starostwo Powiatowe
  • Market Kasperek

GMINIE BRANIEWO:

  • Urząd Gminy (Braniewo)

PIENIĘŻNIE:

  • Urząd Miasta i Gminy
  • Bar „Przystanek u Andrzeja”

FROMBORKU:

  • Urząd Miasta i Gminy
  • Aga PHU Sklep Spożywczo-Przemysłowy

LELKOWIE:

  • Lewiatan
  • „Viktoria”
  • Sklep Spożywczo Przemysłowy
     

SZUKAMY PUNKTÓW KOLPORTAŻU!
Jeśli chcieliby Państwo, aby w Państwa sklepach, firmach, zakładach pracy, instytucjach pojawiły się Nowiny Północne – nowa bezpłatna gazeta ukazująca się między innymi na terenie powiatu braniewskiego – prosimy o KONTAKT:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 


Podziel się
Oceń

Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama