Fladry odstraszą wilki

 • 13.08.2020, 19:36 (aktualizacja 13.08.2020, 19:37)
 • Wojciech Andrearczyk
Fladry odstraszą wilki © pixabay
POWIAT BRANIEWSKI. Do końca sierpnia Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie przekaże właścicielom zwierząt gospodarskich 26,7 tys. metrów bieżących fladr, czyli sznurów z czerwonymi wstążkami do odstraszania wilków.

Zabezpieczenia trafią do hodowców bydła, owiec i koni z powiatu braniewskiego (prawie 5 tys. metrów bieżących fladr otrzyma dwóch gospodarzy z miejscowości Jeziorko w gminie Pieniężno), a także powiatów: gołdapskiego, węgorzewskiego i olsztyńskiego.

Fladry zostaną przekazane bezpłatnie tym gospodarzom, którzy notują największe straty w pogłowiu. Na właścicielu zwierząt będzie natomiast spoczywał obowiązek ich montażu wokół pastwiska i dalszej konserwacji.

— Przekazanie fladr jest możliwe dzięki realizowanemu przez RDOŚ w Olsztynie projektowi finansowanemu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej — mówi Justyna Januszewicz, rzecznik prasowy RDOŚ w Olsztynie. — W ramach tego projektu, który potrwa do końca 2021 roku, przekażemy łącznie ponad 100 tys. metrów bieżących fladr. Dodatkowo przekazujemy siatki ogrodzeniowe i słupki do wykonania ogrodzeń oraz pastuchy elektryczne zasilane energią słoneczną. Hodowcy owiec dostają też szczenięta psów stróżujących rasy polski owczarek podhalański.

W tym roku w województwie warmińsko-mazurskim odnotowano 59 zgłoszeń o atakach wilków na zwierzęta hodowlane, w tym 1 zgłoszenie z miejscowości Glebiska (gm. Pieniężno). W 2019 r. zgłoszono do RDOŚ w Olsztynie 11 szkód wyrządzonych przez te drapieżniki w powiecie braniewskim, w gminach Pieniężno i Lelkowo.
 

 

 

Fladry pierwotnie wykorzystywano do polowania na wilki, ponieważ drapieżniki te wyraźnie boją się je przekraczać. Obecnie stosowane są do odstraszania wilków od miejsc przebywania zwierząt hodowlanych. Ich użyteczność testowano w Polsce, we Włoszech i Kanadzie.
Fladry to kawałki czerwonego, zwiewnego materiału (np. dederon), o wymiarach 10 × 60 cm, naszyte na mocny sznurek o średnicy 3-4 mm, w odstępach 30-40 cm. Rozwiesza się je wokół pastwiska lub na zewnątrz koszaru, na wbitych w ziemię tyczkach, w odległości około 1,5-2 m od zewnętrznych boków ogrodzenia. Fladrami można też otoczyć zwierzęta pasące się na uwięzi, jednak należy zadbać, by nie mogły dosięgnąć fladr i ich pogryźć.
Sznur fladr powinien być naprężony, a wysokość tyczek należy tak dobrać, by dolne krawędzie materiału znajdowały się ok. 15 cm nad powierzchnią gruntu i mogły swobodnie powiewać na wietrze. Bardzo ważne jest, aby fladry tworzyły zamknięty prostokąt lub okrąg.
Nie można dopuszczać do tego by tworzyły się przerwy, wynikające np. z obwiśnięcia fladr, czy też zerwania jednej z chorągiewek. Dodatkowo działanie fladr może być wzmacniane przy pomocy intensywnego zapachu, np. dezodorantami, lub innymi nieprzyjemnie pachnącymi substancjami.
Nieużywane fladry najlepiej nawinąć na lekki bęben umożliwiający ich łatwe rozwijanie i zwijanie, oraz przechowywanie w zimie.
Nowym rozwiązaniem, które z powodzeniem testowano w USA zarówno w wolierach jak i na pastwiskach, jest połączenie fladr i klasycznego pastucha elektrycznego. Fladry rozwieszane są na tych samych słupkach co pastuch elektryczny, na wysokości 70-75 cm nad ziemią. Pastuch składa się z trzech linek (ewentualnie taśm), najniższa linka wisi 15 cm nad gruntem (tam gdzie kończą się wstążki fladr), druga linka na tej samej wysokości co sznurek, do którego przyszyte są fladry, natomiast trzecia linka na wysokości 100 cm nad gruntem. Rezultaty testów wskazują, iż jest to metoda 2-10 razy bardziej skuteczna, niż fladry lub pastuch stosowane oddzielnie.
(Źródło: Stowarzyszenie dla Natury „WILK”)

 

Poradnik ochrony zwierząt hodowlanych przed wilkami
Poradnik (można go pobrać ze strony, poniżej) omawia metody zabezpieczania inwentarza przed atakami wilków: psy stróżujące, ogrodzenia, pastuchy elektryczne i fladry.
Prezentuje dobre praktyki gospodarskie minimalizujące zagrożenia dla inwentarza ze strony drapieżników i opisuje procedurę uzyskiwania odszkodowań. Zawiera również podstawowe informacje na temat ekologii wilka w Polsce.
Publikacja przeznaczona jest zarówno dla osób zajmujących się hodowlą zwierząt gospodarskich, jak i tych, którzy skupiają się na ochronie dużych ssaków drapieżnych.
Skorzystają z niej także studenci kierunków rolniczych i przyrodniczych, pracownicy ośrodków doradztwa rolniczego, regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, parków narodowych i krajobrazowych, urzędów wojewódzkich, starostw i gmin, nadleśnictw, a także lekarze weterynarii i przyrodnicy.
(Źródło: Stowarzyszenie dla Natury „WILK”)

 

 


 

Nowy drukowany numer Nowin Północnych
z
najdziecie w:

 • Urząd Miasta Braniewa
 • Braniewskie Centrum Kultury
 • Basen
 • Informacja Turystyczna
 • Urząd Gminy Braniewo
 • Żabka przy ul. Sikorskiego
 • Green Stuff na ul. Kościuszki
 • Poligrafia LASER Ksero Beata Andryskowska
 • Bricomarché
 • Starostwo Powiatowe w Braniewie
 • Bar „Przystanek u Andrzeja” w Pieniężnie
 • Urząd Miasta i Gminy w Pieniężnie
 • Urząd Miasta i Gminy we Fromborku


 

SZUKAMY PUNKTÓW KOLPORTAŻU!
Jeśli chcieliby Państwo, aby w Państwa sklepach, firmach, zakładach pracy, instytucjach pojawiły się Nowiny Północne – nowa bezpłatna gazeta ukazująca się między innymi na terenie powiatu braniewskiego – prosimy o KONTAKT.
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

Wojciech Andrearczyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe