Mogą wejść do kościoła. Na razie warunkowo

  • 14.03.2017, 17:15
  • Inf. prasowa Starostwa Powiatowego w Braniewie
Mogą wejść do kościoła. Na razie warunkowo Starostwo Powiatowe w Braniewie
Parafia greckokatolicka pw. Św. Trójcy w Braniewie otrzymała czasowe pozwolenie na korzystanie ze świątyni. Gdy zostanie przeprowadzony remont ścian — pozwolenie zostanie wydane na stałe.

O decyzji nadzoru budowlanego poinformowano na facebookowym profilu parafii:

Przypomnijmy: od ponad czterech miesięcy wierni kościoła greckokatolickiego z powiatu braniewskiego nie mogą modlić się w swojej świątyni w Braniewie.

Cerkiew została zamknięta przez nadzór budowlany 1 listopada 2016 r., ze względu na zły stan techniczny obiektu. Chodzi głównie o ścianę frontową. Aby kościół mógł znów funkcjonować trzeba ją spiąć specjalnymi klamrami i pouzupełniać w niej ubytki.

Koszt remontu świątyni może przekroczyć nawet 150 tys. złotych. Dla parafii liczącej 300 wiernych — to zbyt duże obciążenie. Władysław Hruszka, radny Rady Powiatu Braniewskiego i jednocześnie przewodniczący Rady Parafialnej apeluje o pomoc w remoncie kościoła.
— Dlatego zwracamy się z prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli o dar serca na rzecz remontu świątyni — pięknego zabytku, jakim jest kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy w Braniewie. Chociaż ten piętnastowieczny kościół jest obecnie użytkowany przez wyznawców obrządku greckokatolickiego, to jednak wielkie jest jego znaczenie architektoniczne dla całego Braniewa i wszystkich jego mieszkańców. Nie zapomnimy z podziękowaniem o żadnym darczyńcy — zapewnia Władysław Hruszka

Cerkiew mieści się w dawnym kościele zbudowanym w 1437 roku, odbudowanym i przebudowanym w latach 1583-1584 oraz w XVII i XVIII w. W środku znajduje się XVIII-wieczna ambona oraz współczesny ikonostas. Wiernym obrządku greckokatolickiego służy od 1992 r.
O tym, że świątynia jest cennym zabytkiem świadczy także fakt, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało parafii dotację w wysokości 100 tys. złotych na zabezpieczenie ścian i prace ratunkowe.

Teraz potrzeba jedynie zebrać pozostałą kwotę.
 

Wspomóż remont zabytkowego kościoła
Osoby, które chciałyby przeznaczyć 1% ze swojego podatku, proszone są o wpisanie numeru KRS 0000231971, na Remont Cerkwi pw. Świętej Trójcy w Braniewie.
Pieniądze na remont można także wpłacać na konto: Parafia Greckokatolicka pod wezwaniem Świętej Trójcy w  Braniewie, nr konta: 37 8313 0009 0031 9001 2000 0010.

 

Inf. prasowa Starostwa Powiatowego w Braniewie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Hy
Hy 16.03.2017, 17:23
A państwo Polskie nie pomoże? O ile się nie mylę to kościół na ul. Królewieckiej, po pożarze, otrzymał pomoc finansową i to dużo wyższą niż te 150 tyś.zł.
Jerry
Jerry 16.03.2017, 19:54
Ten kościół też otrzymał pomoc od państwa. Trzeba tylko umieć czytać: "O tym, że świątynia jest cennym zabytkiem świadczy także fakt, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało parafii dotację w wysokości 100 tys. złotych na zabezpieczenie ścian i prace ratunkowe".

Pozostałe