Lepsza droga wzdłuż granicy

  • 02.03.2017, 08:49 (aktualizacja 02.03.2017, 09:04)
  • Inf. prasowa Starostwa Powiatowego w Braniewie
Lepsza droga wzdłuż granicy ZDP w Braniewie
Powiat braniewski. Do końca lipca tego roku wyremontowany zostanie odcinek drogi w Żelaznej Górze. To fragment większej całości — drogi powiatowej wiodącej z Gronowa do Górowa Iławeckiego.

Zarząd Dróg Powiatowych w Braniewie podpisał umowę z wykonawcą robót remontu. Jest nim Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowe TUGA Sp. z o.o. z Nowego Dworu Gdańskiego.

Inwestycja będzie realizowana w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019.

— Przede wszystkim zależy nam na poprawie bezpieczeństwa komunikacyjnego na drodze, która została zdewastowana podczas budowy przejścia granicznego w Grzechotkach i drogi S22 — mówi Mirosław Kudliński, etatowy członek Zarządu Powiatu Braniewskiego. — Jej przebudowa jest kontynuacją wcześniejszych prac, wykonywanych w ramach zadania „Poprawą warunków komunikacyjnych na trasie przygranicznej Gronowo – Górowo Iławeckie”. W 2015 r. wyremontowany został odcinek z Żelaznej Góry do Grzędowa.

Całkowity koszt przebudowy niemal półkilometrowego odcinka drogi wyniesie ponad 1,2 mln złotych. W tym połowa to dofinansowanie z budżetu państwa, zaś 145 tys. złotych pochodzi z budżetu Gminy Braniewo. Resztę pieniędzy wykłada Powiat Braniewski.

— Planujemy całkowite rozebranie istniejącej nawierzchni bitumicznej i wykonanie pełnej konstrukcji jezdni o szerokości 6 metrów — mówi Wojciech Skiba, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Braniewie. — Oprócz tego między innymi wykonany zostanie chodnik, zatoka dla autobusów czy przejście dla pieszych.

To wszystko ma na celu poprawę bezpieczeństwa — tak kierowców, jak i pieszych.

Droga w Żelaznej Górze jest spękana na niemal całej długości. To oznacza, że konstrukcja jezdni jest zbyt słaba do przenoszenia obciążeń zwiększonym ruchem pojazdów.

— Powstałe ubytki były do tej pory przykrywane łatami z masy bitumicznej, ale na dłuższy czas to i tak nie wystarczy — przyznaje dyrektor Skiba. — Konieczne jest wzmocnienie nawierzchni, również ze względu na to, że zabudowę obrzeżną drogi stanowią budynki wielorodzinne i jednorodzinne.

Na remoncie skorzystają także piesi, którzy do tej pory poruszali się po gruntowym poboczu. Gdy padał deszcz — chodzili po drodze. Teraz powstanie chodnik z kostki betonowej, będzie także przejście dla pieszych, przy którym zamontowane zostaną lampy solarne.

— Droga ta jest bardzo istotna z punktu widzenia operującej na niej Straży Granicznej — mówi Kudliński. — Łączy ona bowiem ze sobą trzy przejścia graniczne: Gronowo, Grzechotki i dalej Bezledy. Stąd uważamy ją za strategiczną i bardzo istotny jest jej dobry stan. Dlatego także Zarząd Powiatu Braniewskiego przeznaczył 70 tys. złotych na opracowanie dokumentacji na pozyskanie pieniędzy na remont kolejnego odcinka tej drogi: z Grzędowa do Krzekot.

Oprócz wspomnianych wyżej prac planowana jest także przebudowa skrzyżowań, zamontowanie tzw. uspokojenia ruchu drogowego, poprawa odwodnienia, nowe oznakowanie (pionowe i poziome) oraz zjazdy z drogi (także brukowe i z kostki betonowej).

 

Inf. prasowa Starostwa Powiatowego w Braniewie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
tak
tak 03.03.2017, 00:35
Ola


Ostatni akapit: "zamontowanie tzw. uspokojenia ruchu drogowego"
Pozdraiwam
Ola
Ola 02.03.2017, 20:03
Jak taki mądry jesteś to pokaż w którym momencie jest mowa o spowalniaczach ruchu?
Ola
Ola 02.03.2017, 14:41
Super że jest coś robione, tylko jest jeden bardzo ważny problem w tej chwili samochody które jeżdżą na granicę przez naszą miejscowość przejeżdżają na całym gazie, ile tylko mają na liczniku to co będzie jak nawierzchnia będzie nowa i jezdnia szerszą aż strach pomyśleć... Przydałyby się jakieś spowalniacze ruchu....
Mieszkaniec
Mieszkaniec 02.03.2017, 16:23
Czytaj czlowieku przeciez pisze ze beda spowalniacze Czyta I nie wie co Czyta

Pozostałe