Mężczyzna nie oddychał. Uratował go żołnierz

  • 02.01.2017, 20:00
  • Marta Hajkowicz / 9BBKPanc.
Mężczyzna nie oddychał. Uratował go żołnierz 9BBKPanc.
To sąsiad mojej teściowej. Leżał na klatce i nie oddychał. Zaalarmowałem pogotowie, pozostałych sąsiadów i rozpoczęliśmy akcję ratowniczą — opowiada st. chor. Rafał Opalanko.

St. chor. Rafał Opalanko z dywizjonu artylerii samobieżnej 9BBKPanc. na długo zapamięta tegoroczny wigilijny ranek. W trakcie przedświątecznej krzątaniny odwiedził teściową. Na klatce schodowej znalazł nieprzytomnego mężczyznę.

— To sąsiad mojej teściowej. Leżał na klatce i nie oddychał. Zaalarmowałem pogotowie, pozostałych sąsiadów i rozpoczęliśmy akcję ratowniczą — opowiada st. chor. Opalanko.
 
Na zmianę z innym mężczyzną prowadzili masaż serca i sztuczne oddychanie. Trwało to około kilkunastu minut.

— Myślałem, że już straciliśmy tego człowieka. Cały czas nie dawał oznak życia — opowiada chorąży.

Czekali na karetkę, która przyjechała dopiero pół godziny później, bo nie było jej w tym czasie w Braniewie. Na szczęście wcześniej na miejsce dotarli strażacy, którzy przejęli reanimację. Kilkakrotnie musieli użyć defibrylatora. Na szczęście po kolejnym impulsie elektrycznym udało się poszkodowanego przywrócić do życia. Jednak gdyby nie pierwsza pomoc przedmedyczna — nie wiadomo jak to by się skończyło.

— To było wydarzenie, które bardzo mnie poruszyło, ale cieszę się, że mogłem pomóc. Przydały się informacje z wojskowych kursów pierwszej pomocy — mówi st. chor. Rafał Opalanko.

 

 


 

Czy potraficie udzielić pierwszej pomocy? Jeśli nie, to przypominamy, jak to się robi:
 

 

Marta Hajkowicz / 9BBKPanc.

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ola Opalanko
Ola Opalanko 12.01.2017, 12:49
Pani Danuto, ten pierwszy tez sie o to nie prosił....
aaa
aaa 03.01.2017, 16:59
To zasługa nie tylko zołnierza ale i pozostałych ratujacych i strazaków
Danuta
Danuta 03.01.2017, 10:24
a o drugim panu nic nie napisali - skromny bohater
lolek
lolek 03.01.2017, 10:59
hehehe, ale nigdzie też nie jest napisane, że jest skromny i ze jest bohaterem :))))
Tomasz
Tomasz 02.01.2017, 21:40
Jeszcze mniej karetek niech będzie na powiat... toć to już X raz gdy brakuje jej w Braniewie :/ Dyspozytor wysyła straż, jednak to nie jest w 100% to co karetka... Dodatkowy jeden zespół w Braniewie poprosimy!

Pozostałe