Podpisanie umów z jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej

  • 23.09.2022, 17:52
  • Inf. prasowa KP PSP w Braniewie
Podpisanie umów z jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej © KP PSP w Braniewie
POWIAT BRANIEWSKI. We wtorek (20 września) zawarte zostały umowy w sprawie określenia zadań realizowanych przez jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej na rzecz miast i gmin, co wynika z nowej ustawy o ochotniczych strażach pożarnych, która weszła w życie 1 stycznia 2022 r.

Przedstawiciele łącznie siedmiu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu braniewskiego spotkali się w siedzibie jednostek samorządowych, aby dopełnić formalności.

W Urzędzie Gminy Braniewo wójt Jakub Bornus oraz przedstawiciele jednostek OSP z gminy Braniewo (OSP Lipowina, OSP Gronowo oraz OSP Żelazna Góra) podsumowali działalność reprezentowanych stowarzyszeń w roku bieżącym oraz podpisali umowy pomiędzy OSP a UG w Braniewie.

W Urzędzie Miasta Braniewa burmistrz Tomasz Sielicki oraz prezes OSP Braniewo druh Jerzy Welke podpisali umowę, która określa zadania jednostki OSP i miasta Braniewa w kontekście ustawy o ochotniczych strażach pożarnych.

Ostatnie tego dnia uroczyste podpisanie umów odbyło się w siedzibie Urzędu Miasta we Fromborku, gdzie w obecności burmistrza Zbigniewa Pietkiewicza przedstawiciele jednostek OSP Frombork, OSP Jędrychowo oraz OSP Wielkie Wierzno podpisali umowy. W siedzibie urzędu spotkali się członkowie Zarządu Miejsko-Gminnej ZOSP RP we Fromborku, którzy omówili realizację zadań i współpracy z samorządem Fromborka.

W podpisaniu umów uczestniczył komendant powiatowy PSP w Braniewie bryg. Ireneusz Ścibiorek oraz zastępca komendanta powiatowego PSP bryg. Jarosław Skalski. Wcześniej porozumienia pomiędzy OSP a samorządem podpisano w Płoskini i Pieniężnie.
 

Do zadań Ochotniczej Straży Pożarnej należy m.in.:
- podejmowanie działań w celu ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska,
- udział w działaniach i akcjach ratowniczych,
- udział w ochronie ludności,
- organizowanie ćwiczeń oraz udział w szkoleniach, ćwiczeniach i zawodach sportowo- pożarniczych,
- propagowanie zasad i dobrych praktyk w zakresie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów
- wspieranie gminy w realizacji pomocy na rzecz społeczności lokalnej.

Do zadań miast i gmin należy m.in.:
- utrzymanie obiektów, pomieszczeń oraz terenu będącego w dyspozycji Ochotniczej Straży Pożarnej, niezbędnych do zapewnienia ochrony przeciwpożarowej,
- utrzymanie pojazdów i sprzętu specjalistycznego,
- zapewnienie środków łączności,
- zakup umundurowania i środków ochrony indywidualnej
- ubezpieczenie strażaków ratowników Ochotniczej Straży Pożarnej.

 

 


Gazeta w Braniewie i powiecie braniewskim –

– "NOWINY PÓŁNOCNE"

 

REKLAMA:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

  

 

Inf. prasowa KP PSP w Braniewie

Zdjęcia (23)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe