Jak zamontować odpływ liniowy?

  • 19.09.2022, 12:13
Jak zamontować odpływ liniowy?
Odpływ liniowy jest bardzo modnym ostatnimi czasy rozwiązaniem. Instaluje się go przede wszystkim w domowych łazienkach i kabinach prysznicowych typu walk-in. Odpływ liniowy jest systemem, który odprowadza wodę z części natryskowej, czyli prysznica do instalacji kanalizacyjnej. Jest to długa, ozdobna listwa zamontowana na poziomie płytek, która pełni praktyczną funkcję jak również dekoracyjną. Tego typu rozwiązanie jest często polecane, ponieważ jest bezpieczne i wygodne dla dzieci, osób starszych i z niepełnosprawnością.

Czym jest odpływ liniowy? 

Odpływ liniowy jest rozwiązaniem umożliwiającym grawitacyjne odprowadzanie wody z pomieszczenia. Odebrana woda spływa po powierzchni zamontowanej listwy wprost do syfonu, a następnie przedostaje się do kanalizacji. Odpływ tego typu można zamontować zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. W tym celu niezbędne jest zachowanie odpowiedniej wysokości podłogi, pod którą znajdzie się stelaż odpływu oraz syfon. Każdy rodzaj odpływu w łazience musi mieć swoje ujście do syfonu, który przepuszcza wodę do kanalizacji, a następnie do oczyszczalni ścieków. 

Wysokiej jakości odpływy liniowe znaleźć można na https://www.bricoman.pl/artykuly-hydrauliczne/syfony-i-przylacza/odwodnienia-prysznicowe

Odpływy liniowe są nowoczesnym rozwiązaniem. Ich montaż warto zaplanować już na wczesnym etapie budowy domu i rozprowadzania kanalizacji. W planie budowlanym należy uwzględnić żądaną wysokość podłogi i dopasować ją do parametrów, według których powinno się zamontować konstrukcję z odpływem liniowym. W  przypadku przeprowadzania remontu w starszym budownictwie może się okazać, że podłoga jest zbyt niska albo syfon za wysoki. 

Montaż odpływu liniowego

Montaż odpływu liniowego nie jest skomplikowaną czynnością. Sklepy budowlane dysponują szeroką ofertą tego typu produktów, więc wybór odpowiedniego modelu nie będzie problemem. Przede wszystkim należy wybrać taki zestaw, którego przepustowość pozwoli na bezproblemowy odbiór wody spływającej ze słuchawki prysznicowej. Niezwykle istotna jest również jakość wykonania, ponieważ odpływ liniowy musi być solidny, co pozwoli mu służyć przez wiele lat. 

Kolejnym krokiem jest montaż podejścia kanalizacyjnego. W zależności od rodzaju podłoża dopasowuje się do niego montaż rur kanalizacyjnych. Niezależnie od niego należy jednak zachować spadek rur odprowadzających wodę, który powinien wynosić około 2,5%. Jeśli podłoga znajduje się na niepodpiwniczonym gruncie, należy najpierw zamontować podejście, a następnie wylać betonową podłogę. 

Na rynku najczęściej można znaleźć rusztowania do odpływów liniowych, które ustawiane są na regulowanych nóżkach. Regulacja wysokości przyda się do tego, aby ustawić żądany kąt nachylenia. Kratkę ściekową należy zamocować około 1-2 milimetrów poniżej poziomu płytek, aby woda mogła do niej swobodnie spływać. Ostatnim etapem jest podłączenie rur kanalizacyjnych i syfonu. Podczas montażu odpływu niezbędne jest zagwarantowanie hydroizolacji na wszystkich ścianach, które mają kontakt z wodą. Na samym końcu wykłada się płytki, które będą stanowić element aranżacji łazienki.

Podziel się:


Pozostałe