Krótkie vademecum wiedzy, czyli jak wygląda płacenie alimentów na byłą żonę

  • 19.09.2022, 10:26
  • Artykuł partnera
Krótkie vademecum wiedzy, czyli jak wygląda płacenie alimentów na byłą…
Planujesz rozwód ze swoją żoną? Wasze drogi już dawno obrały inny kierunek i nie widzisz jakiejkolwiek szansy na poprawę i odbudowanie uczucia? W takich przypadkach wszczęcie postępowania rozwodowego jest nieuniknione.

Jedną z najbardziej problematycznych kwestii są alimenty. Obowiązek ich świadczenia przysługuje nie tylko dziecku ale także małżonkowi znajdującemu się w niedostatku. W niniejszym artykule przedstawimy Ci kilka najważniejszych kwestii prawnych o alimentach jakie musisz znać. Czytaj dalej!

Alimenty, a rozwód bez orzekania o winie. Sprawdź jaka istnieje zależność

Przyznawanie alimentów na byłego małżonka jest bardzo często orzekane przez sąd przy postępowaniu sądowym. Wielu osobom kojarzą się one tylko i wyłącznie z płaceniem na dziecko, jednak nie jest to do końca prawda. Były małżonek znajdujący się w niedostatku również ma do nich prawo! W większości przypadków to właśnie sytuacja materialna żony ulega znacznemu pogorszeniu. To na jaki okres zostaną przyznane alimenty zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest przede wszystkim rodzaj rozwodu jaki zostanie przeprowadzony. Najpierw rozpatrzymy rozwód bez orzekania o winie. Obowiązek alimentacyjny nakładany jest w sytuacjach wyjątkowych, kiedy były partner, w Twoim przypadku żona nie posiada wystarczających środków finansowych na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Alimenty płacone są przez okres 5 lat. Jest jednak małe ale. Okres ten może uleć wydłużeniu po złożeniu odpowiedniego wniosku i pozytywnego rozpatrzenia przez sąd ale może także ulec skróceniu jeśli była żona wejdzie w nowy związek małżeński.

Dożywotnie płacenie świadczeń alimentacyjnych? Zobacz kiedy jest możliwe

Nieco inaczej sytuacja z płaceniem alimentów wygląda przy rozwodzie, gdzie orzekana jest wina małżonka. Zgodnie z art. 60 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonek, który nie został uznany za winnego rozpadu małżeństwa znajdujący się w niedostatku ma prawo ubiegać się o alimenty pozwalające zaspokoić podstawowe potrzeby. Musisz mieć świadomość, że w takim przypadku obowiązek ten nie jest określony jakimkolwiek terminem. Zdarzają się sytuacje kiedy alimenty płacone są dożywotnio. Przerwać je może tylko i wyłącznie ponowne zawarcie związku małżeńskiego przez małżonka na rzecz którego płacone są świadczenia alimentacyjne. Warto jednak w tym temacie zasięgnąć opinii eksperta, znajdziesz go pod adresem rozwodznia.pl. Miej świadomość, że prawo alimentacyjne cechuje dosyć duży stopień skomplikowania, gdzie konieczna jest znajomość nawet najmniejszych kruczków prawnych. Kancelaria Adwokacka Chojka posiada wieloletnie doświadczenie w profesjonalnym przeprowadzaniu swoich Klientów przez postępowania alimentacyjne. Skorzystaj z prawnej konsultacji i sprawdź jakie masz przed sobą możliwości!

Artykuł partnera

Podziel się:


Pozostałe