WAMA Film Festival – Retrospekcja. Projekcje w braniewskim kinie

  • 20.09.2022, 20:24
  • Inf. prasowa BCK
WAMA Film Festival – Retrospekcja. Projekcje w braniewskim kinie
BRANIEWO. Retrospekcja to cykl filmowych pokazów złożonych zarówno z filmów prezentowanych podczas konkursu głównego jak i konkursu filmów krótkich, które odbyły się w ramach ostatniej edycji WAMA Film Festival.

Festiwalowe filmy będzie można obejrzeć w Kinie Baszta w Braniewie, 23 i 24 września.

23 września, godz. 17:00 – pokaz filmów krótkometrażowych.
24 września, godz. 17:00 – pokaz filmu pełnometrażowego.

Na oba pokazy wstęp wolny.
 

Film pełnometrażowy:

AIDA

Reżyseria: Jasmila Žbanić.
prod. Jasmila Žbanić, Damir Ibrahimović.
Czas trwania: 101 minut.
Aida (warta wszystkich nagród, wybitna kreacja Jasny Đuričić) pracuje w bazie ONZ, wokół której gromadzą się tysiące cywilów. Szukając w tłumie męża i synów, wierzy, że uda jej się kogoś przekonać, komuś wytłumaczyć, wybłagać jeden podpis, wynegocjować życie. Ta wstrząsająca, chwytająca za gardło, do głębi poruszająca opowieść o samotności ofiary zbiera rewelacyjne recenzje i rozpala emocje widzów. Festiwale i nagrody: m.in. Oscary 2021 – Najlepszy Film Międzynarodowy (nominacja), BAFTA 2021: 2 nominacje – Najlepsza Reżyseria, Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, WAMA Film Festival: Grand Prix Konkursu Koprodukcji Filmowych, Nagroda Publiczności.

 

Filmy krótkometrażowe:

PSIE POLE
Reżyseria: Michalina Musialik.
Prod. Fumi Studio.
Czas trwania: 12 minut.
Zamknięte w mieszkaniu zwierzęta, wraz z rozkładającym się ciałem właścicielki, próbują przetrwać. W tej trudnej sytuacji jeden z psów odkrywa, że miłość do właścicielki jest mocniejsza niż zwierzęcy instynkt. Festiwale i nagrody: ANIMATOR 2021 – brązowy animusz, 61 Krakowski Festiwal Filmowy – srebrny lajkonik.

PRZESTRACH
Reżyseria: Joanna Helena Szymańska.
Prod. Warszawska Szkoła Filmowa.
Czas trwania: 27 minut.
„Przestrach” to osadzona w mazurskiej wiosce magiczna i brutalna opowieść o niezwykłej więzi pomiędzy ojcem, a ośmioletnią córką i o tym jak straszne konsekwencje może mieć próba odebrania nadwrażliwej dziewczynki uzależnionemu od alkoholu muzykowi. Mała Ula nie wie, że na przyjęciu komunijnym zamiast wyczekiwanej matki, która odeszła, zjawi się kuratorka z ośrodka opieki społecznej gotowa natychmiast zabrać ją do domu dziecka. Jednak dziewczynka nigdy i nikomu nie pozwoli na odebranie tego, co udało się jej ocalić po odejściu matki. Razem ze swoim ojcem, lokalnym organistą, wbrew wszystkiemu i wszystkim wierzy, że kobieta wróci i wciąż czeka na ten moment. Radosny, majowy dzień pierwszej komunii świętej zmieni się w koszmarny triumf dzikiego świata mazurskiej przyrody, który jest jedynym sprzymierzeńcem małej Uli. Festiwale i nagrody: Nominacja do Nagrody im. Jana Machulskiego w kategorii „Najlepsza aktorka”.

NIEWOLNIK
Reżyseria: Grzegorz Piekarski.
Prod. Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Czas trwania: 29 minut.
W ramach nowego programu penitencjarnego Nikodem odbywa wyrok w domu Mai i Łukasza. Para ma nad nim pełną władzę i z zaskoczeniem przyjmuje informację o pozytywnym rozpatrzeniu apelacji i odzyskaniu wolności przez Nikodema. Chociaż bohaterowie mogliby się rozstać i nigdy więcej nie spotkać, spędzają razem jeszcze jeden dzień. Festiwale i nagrody: Nominacje do Nagrody im. Jana Machulskiego.

DAD YOU'VE NEVER HAD
Reżyseria: Dominika Łapka.
Prod. Studio Munka – SFP.
Czas trwania: 30 minut.
Subtelnie opowiedziana historia o skomplikowanej relacji córki z ojcem. Córka wyrusza w podróż do ojca, który ją kiedyś odrzucił. Ojciec wpuszcza dziewczynę do swojego mieszkania, stara się odpowiedzieć na jej pytania, razem pochylają się nad listami, które przez lata do siebie pisali. Córka sprząta i porządkuje świat ojca oraz swoją relację z nim. Pomiędzy bohaterami dochodzi do niełatwej konfrontacji. To film o ogromnej tęsknocie za ojcem i o akceptacji, że ta tęsknota nigdy nie zostanie zaspokojona.
Festiwale i nagrody: m.in. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe – „Kameralne Lato” 2021”, Grand Prix „Złoty Łucznik”, WAMA Film Festival 2021 – Grand Prix Konkursu Filmów Krótkich, Nagroda Jury Warmii i Mazur.

 

 

 


Gazeta w Braniewie i powiecie braniewskim –

– "NOWINY PÓŁNOCNE"

 

REKLAMA:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

  

 

Inf. prasowa BCK

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe