Klucze znów będą witać wjeżdżających do miasta

  • 09.09.2022, 18:36 (aktualizacja 09.09.2022, 18:37)
  • Wojciech Andrearczyk
Klucze znów będą witać wjeżdżających do miasta © UM w Braniewie i archiwum redakcji
BRANIEWO. Już w najbliższy poniedziałek, 12 września, na ulicy Elbląskiej i Kolejowej staną nowe klucze-witacze. Powrócą na prawie te same miejsca, po ponad 4 latach od usunięcia starych kluczy.

Choć nie są to te same klucze, które były wykonane pod koniec lat 70-tych ub. wieku, to jednak są ich wierną repliką. Stan starych kluczy był na tyle zły, że niemożliwa była ich renowacja.
Klucze nie mogą także stanąć w tych samych miejscach, w których niegdyś stały. Po remontach dróg wchodziłyby bowiem w pas drogowy. Staną za to w pobliżu, na miejskich działkach, przy ulicach Elbląskiej i Kolejowej.

Mieszkańcy chcieli ich powrotu
Klucze-witacze zostały zdemontowane latem 2018 r. W ich miejsce postawiono nowe tablice. Nie nawiązywały one jednak w żaden sposób do kluczy. Są dość typowymi witaczami, jakie stoją przy wjazdach do różnych miast.
Plany co do przyszłości kluczy były różne. Początkowo planowano ich renowację, po której miałyby stanąć gdzieś w mieście.
Pod facebookowymi postami zarówno byłej burmistrz, jak i obecnego burmistrza, a także na fanpage Portalu Braniewo większość mieszkańców zdecydowanie opowiadała się jednak za tym, aby klucze nadal pełniły rolę witaczy i stanęły przy drogach wjazdowych do miasta. Tak też się stanie, z małym „ale”. Zajmą miejsce witaczy (tablic), które zostaną przeniesione na inne drogi.

Koszty pokrył sponsor
— Zdaję sobie sprawę, że klucze, które stały przy drogach wjazdowych do miasta, miały ogromną wartość sentymentalną dla mieszkańców Braniewa — mówi burmistrz Tomasz Sielicki. — Dlatego od początku uspokajałem, że klucze wrócą na swoje miejsce. Oczywiście nie te same, bo nie pozwalał na to ich stan techniczny i wizualny. To są nowe witacze, nawiązujące wyglądem do poprzednich. Są wierną repliką swoich poprzedników.
Koszt wykonania obydwu kluczy wyniósł nieco ponad 50 tys. złotych. W całość pokryje go sponsor – znana w Braniewie firma Glob Terminal.
— To efekt dobrych relacji, które od dawna budowaliśmy z firmą Glob Terminal — podkreśla burmistrz.

Przetrwają 100 lat
Wygląd kluczy zaprojektował rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – Sławoj Ostrowski. Stare klucze wykonywała braniewska firma Budirol.
Także nowe klucze powstały w Braniewie. Zadania tego podjął się Patryk Stankiewicz, właściciel firmy Steeltech.
— Nie była to praca najłatwiejsza, ale nie była też jakoś bardzo skomplikowana — mówi Patryk Stankiewicz. — Najwięcej uwagi wymagało wykonanie ich korony. Jeden taki klucz waży około 140 kilogramów. Całość była składana na specjalnym stole.
Oczywiście pan Patryk najpierw dokładnie zwymiarował stare klucze, a następnie powstał projekt ich repliki. Wszystko zostało wykonane 1:1. Ze znacznie większą precyzją i dokładnością, przy wykorzystaniu najnowszych technologii w tej dziedzinie. Stal była cięta wodą, klucze były piaskowane i dokładnie szlifowane. Są pomalowane na biało, tak jak poprzednie klucze.
— Klucze są ocynkowane, także w środku, to zapewni im trwałość nawet na 100 lat — przekonuje Patryk Stankiewicz.

 

Klucze w trakcie ich wykonywania:

 

Stary klucz, który stał przy ul. Elbląskiej:

 

 


Gazeta w Braniewie i powiecie braniewskim –

– "NOWINY PÓŁNOCNE"

 

REKLAMA:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

  

 

Wojciech Andrearczyk

Zdjęcia (8)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe