Była na Syberii, walczyła w Armii Andersa

  • 09.09.2022, 15:54 (aktualizacja 09.09.2022, 16:53)
  • Inf. prasowa MBP w Braniewie
Była na Syberii, walczyła w Armii Andersa © Archiwum MBP w Braniewie
BRANIEWO. W holu głównym Miejskiej Biblioteki Publicznej w Braniewie prezentowana jest wystawa poświęcona Teodorze Dębińskiej-Grudzińskiej.

Ekspozycja wystawy „Z Syberii do Armii Andersa” została podporządkowana poszczególnym etapom życia pani Teodory, począwszy od wybuchu II wojny światowej i deportacji na Syberię, po wstąpienie do kilkutysięcznej armii kobiet powstałej z inicjatywy gen. Władysława Andersa podczas tworzenia Polskich Sił Zbrojnych na terenie Związku Sowieckiego.

Wystawa będzie czynna do końca września.

Teodora Dębińska-Grudzińska urodziła się w 1921 r. w małym kresowym miasteczku Wołpa. Po zajęciu tych terenów przez Związek Radziecki została wraz z rodziną deportowana w głąb ZSRR, na Syberię. Nie wiadomo jak potoczyłyby się jej losy, gdyby w Londynie, 30 lipca 1941 r., nie doszło do podpisania zbawczego dla zesłańców układu polsko-sowieckiego, który gwarantował amnestię obywatelom polskim, pozbawionym swobody na terytorium ZSRR. Skorzystała z amnestii. Wyruszyła na południe, do Jungi Jul w okolice Taszkentu, miejsca, w którym organizowały się Polskie Siły Zbrojne. Tam w ich ramach powstawała Pomocnicza Służba Kobiet (PSK). Z armią gen. Władysława Andersa przeszła szlak bojowy z Iranu do Włoch. Jej służbę doceniono dopiero po 1989 r. W Braniewie mieszkała od 1947 r. aż do śmierci w 2010 r.

 

 


Gazeta w Braniewie i powiecie braniewskim –

– "NOWINY PÓŁNOCNE"

 

REKLAMA:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

  

 

Inf. prasowa MBP w Braniewie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe