„Leśniczówka 2022”. Duże, powiatowe ćwiczenia służb mundurowych

  • 04.09.2022, 18:23
  • Inf. prasowa KP PSP w Braniewie
„Leśniczówka 2022”. Duże, powiatowe ćwiczenia służb mundurowych © KP PSP w Braniewie
GMINA BRANIEWO. W sobotę (3 września), w lesie na terenie Nadleśnictwa Zaporowo (Leśnictwo Wilanowo) zorganizowano ćwiczenia taktyczno-bojowe „Leśniczówka 2022”.

Scenariusz ćwiczeń zakładał wybuch pożaru lasu w trudno dostępnym obszarze. To wymagało zaangażowania znacznego potencjału ratowniczego Państwowej, Ochotniczej i Wojskowej Straży Pożarnej. Jako pierwsi gaszenie pożaru rozpoczęli strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie. Z uwagi na wielkość pożaru do działań uruchomiono dodatkowo strażaków PSP oraz jednostki OSP z powiatu braniewskiego.

Działania strażaków prowadzone były na trzech odcinkach bojowych i wymagały zaangażowania oraz współpracy pomiędzy ratownikami. Oprócz gaszenia pożaru dodatkowo strażacy skupili się na dostarczaniu wody z dwóch wyznaczonych punktów poboru. Strażacy realizowali dowożenie wody z wykorzystaniem pojazdów pożarniczych i zrzut do przygotowanych zbiorników. W ćwiczeniach wykorzystano agregat pompowy i pojazd wężowy, z wykorzystaniem których przesyłano wodę z pobliskiej rzeki Baudy, bezpośrednio na miejsce prowadzonych działań gaśniczych.

W pozorowanej akcji gaszenia strażacy wspierani byli przez pracowników Nadleśnictwa Zaporowo, Straż Leśną, funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Braniewie oraz Placówki Straży Granicznej w Braniewie. Funkcjonariusze zabezpieczali odcinek drogi wojewódzkiej nr 507, którym przemieszczały się jednostki ochrony przeciwpożarowej. Dodatkowo na miejsce pożaru skierowano potencjał 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej oraz 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie. Żołnierze poszukiwali w lesie osób zaginionych, udzielali pierwszej pomocy oraz wspierali strażaków w zakresie ograniczania skutków pożaru i rozwijania magistrali wodnej.

W ćwiczeniach, które zrealizowano pod patronatem Starosty Powiatu Braniewskiego, uczestniczyło ponad 150 osób. W tym strażacy OSP: Braniewo, Gronowo, Lipowina, Żelazna Góra, Pieniężno, Pluty, Lelkowo, Gładysze, Stare Siedlisko, Wilczęta, Frombork, Wielkie Wierzno, Płoskinia.

Zmagania mundurowych obserwowali: wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski, radny Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marcin Kazimierczuk, starosta braniewski Karol Motyka, wicestarosta braniewski Mirosław Kudliński, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Braniewie druh Tomasz Sielicki, prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Braniewie druh Jakub Bornus, dowódca 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie ppłk Adam Książak, komendant powiatowy Policji w Braniewie podinsp. Tadeusz Telenga, specjalista ds. ochrony ppoż. Nadleśnictwa Zaporowo Antoni Czyż.

 

 


Gazeta w Braniewie i powiecie braniewskim –

– "NOWINY PÓŁNOCNE"

 

REKLAMA:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

  

 

Inf. prasowa KP PSP w Braniewie

Zdjęcia (116)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe