Kolejny krok do odbudowy ratusza

  • 09.08.2022, 17:37
  • Inf. prasowa UM w Braniewie
Kolejny krok do odbudowy ratusza
BRANIEWO – WARSZAWA. Burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki spotkał się w Warszawie z p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków dr. Michałem Laszczkowskim oraz jego współpracownikami. Spotkanie dotyczyło planów odbudowy braniewskiego ratusza.

— Spotkanie zaowocowało zapewnieniem o wsparciu instytutu i współpracy przy tym ważnym dla nas przedsięwzięciu — mówi burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki. — Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków to państwowa instytucja kultury, utworzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w celu podnoszenia standardów i jakości prac konserwatorskich przy obiektach zabytkowych i w otoczeniu zabytków. Stojący na czele NIKZ dr Michał Laszczkowski to historyk, prawnik, działacz społeczny i menadżer kultury, założyciel i wieloletni prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, która w ostatnich dziesięciu latach prowadziła liczne prace konserwatorskie przy obiektach zabytkowych w Polsce, Ukrainie, a także na Białorusi, Łotwie, we Francji, w Mołdawii i we Włoszech.

Jak zapewnia burmistrz Sielicki wkrótce możemy spodziewać się kolejnych – dobrych wieści – dotyczących współpracy przy planach dotyczących odbudowy ratusza.
 

Braniewski ratusz zbudowano w XIV w. zapewne na miejscu starszej budowli. W 1610 r. otrzymał barokowe szczyty z rzeźbami we wnękach i potężną sygnaturkę na kalenicy. Dalsze przekształcenia miały miejsce w latach 1739-41, 1797/98 i 1821 r. Ratusz spłonął w trakcie bombardowań 1945 r. Początkowo przewidziano go do odbudowy, ale w przeciwieństwie do ratusza w Ornecie, około 1959 r. jego wypalone mury rozebrano a na rynku miejskim założono skwer. Pod ziemią zachowały się zagruzowane piwnice i ich mury magistralne/obwodowe, oczekujące do dziś na pełne rozpoznanie w ramach dedykowanych badań archeologicznych.

 

 

 

 


REKLAMA

Inf. prasowa UM w Braniewie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
king
king 23.08.2022, 12:45
A po co komu ten ratusz są inne bardziej potrzebne rzeczy

Pozostałe