Święto Policji. Festyn już w ten czwartek

  • 25.07.2022, 19:32
  • kom. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie
Święto Policji. Festyn już w ten czwartek © KPP w Braniewie
BRANIEWO. Braniewscy funkcjonariusze Policji zapraszają mieszkańców Braniewa na tegoroczne obchody Święta Policji.

W tym roku uroczystości związane ze Świętem Policji odbędą się 28 lipca (czwartek), na placu przed braniewską komendą Policji.
Tuż po oficjalnej części zaplanowano festyn, podczas którego będzie można obejrzeć policyjny sprzęt służbowy.
Na najmłodszych będą czekały konkursy z cennymi nagrodami.

Program – na plakacie, poniżej.
 

Święto Policji obchodzone jest 24 lipca. Dzień ten ustanowił w 1995 r. Sejm, w drodze ustawy. Data święta nawiązuje do historii formacji. Tego dnia, 103. lata temu, Sejm Ustawodawczy uchwalił pierwszą po odzyskaniu niepodległości ustawę o Policji.
Jednym z zadań jakie stanęły przed odrodzoną w 1918 r. Rzeczpospolitą było zorganizowanie formacji zajmującej się ochroną bezpieczeństwa i porządku publicznego. Początkowo funkcję tę na terenie trzech byłych zaborów pełniły rozmaite organizacje paramilitarne powstające przy ugrupowaniach politycznych oraz organizowane oddolnie straże obywatelskie. Pierwszą próbą uporządkowania tego stanu rzeczy były wydane przez naczelnika Józefa Piłsudskiego dekrety o powołaniu Milicji Ludowej oraz policji komunalnej, sytuacja jednak wymagała, aby ich zadania powierzyć jednolitej formacji.
O jej powstaniu zdecydował Sejm Ustawodawczy, uchwalając 24 lipca 1919 r. ustawę o policji państwowej. „Policja jest państwową organizacją służby bezpieczeństwa” – stanowił art. 1. Zadania nowo utworzonej formacji określał art. 2:  „Policja państwowa jest organem wykonawczym władz państwowych i samorządowych i ma za zadanie ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego”. Na mocy ustawy policja II RP miała być organizowana i wyszkolona „na wzór wojskowy” i podlegała Ministrowi Spraw Wewnętrznych. Od 1928 r. podstawą działania formacji było Rozporządzenie Prezydenta RP o Policji Państwowej wydane przez Ignacego Mościckiego. Od tej pory policję definiowano jako „jednolity, zorganizowany na wzór wojskowy korpus, przeznaczony do utrzymania bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego”. Przed wybuchem II wojny światowej w Policji Państwowej służbę pełniło ponad 32 tys. funkcjonariuszy, w tym blisko 800 oficerów.
Jako przedstawiciele polskiej elity, policjanci padli ofiarami Zbrodni Katyńskiej. Z rąk Sowietów zginęło ponad 6 tys. funkcjonariuszy. Więzieni przede wszystkim w obozie w Ostaszkowie zostali zamordowani w Twerze i pochowani na cmentarzu w Miednoje.
Po II wojnie światowej zadania policji wykonywała Milicja Obywatelska. Obok stania na straży bezpieczeństwa i porządku publicznego, formacja ta była jednym z narzędzi służących władzom komunistycznym do represjonowania społeczeństwa: brutalnego tłumienia demonstracji, zwalczania opozycji, represji z przyczyn politycznych. Z tego powodu jednym z symboli zmian ustrojowych zapoczątkowanych w 1989 r. była likwidacja skompromitowanej formacji i przywrócenie w jej miejsce Policji. Podstawą prawną była ustawa uchwalona przez Sejm 6 kwietnia 1990 r. Jej art. 1 określa Policję jako „umundurowaną i uzbrojoną formację służącą społeczeństwu i przeznaczoną do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego”. Ustawa weszła w życie 10 maja 1990 r – był to pierwszy dzień istnienia obchodzącej swoje święto formacji.
Stan liczebny Policji wynosi obecnie ok. 100 tys. funkcjonariuszy. Według najnowszych badań CBOS, pracę formacji pozytywnie ocenia 68 proc. Polaków, co jest jednym z najlepszych wyników wśród instytucji publicznych.

Źródło: sejm.gov.pl

 

 

 


"NOWINY PÓŁNOCNE" – gazeta powiatu braniewskiego

 

REKLAMA:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

  

 

kom. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe