Nowi żołnierze. Ruszyła Legia Akademicka [ZDJĘCIA]

  • 04.07.2022, 19:27 (aktualizacja 04.07.2022, 19:27)
  • Inf. prasowa 9BBKPanc.
Nowi żołnierze. Ruszyła Legia Akademicka [ZDJĘCIA] © 9BBKPanc.
BRANIEWO. Miniona niedziela (3 lipca) w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej upłynęła pod znakiem wcielania do służby studentów-ochotników, którzy szkolą się w jednostce w ramach programu „Legia Akademicka”.

Studenci przyjechali z różnych zakątków kraju. Są wśród nich mieszkańcy Warszawy, Białegostoku, Łomży, Siedlec, Otwocka i Elbląga. 

Legia Akademicka to program skierowany do studentów, którzy chcą odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy i myślą o przyszłej służbie zawodowej. Ich podstawowe szkolenie praktyczne w jednostce potrwa trzy tygodnie. Po przysiędze wojskowej będą mogli wrócić do domów, albo zostać na kolejny etap szkolenia – tzw. moduł podoficerski.

Tymczasem pierwszego dnia ochotnicy załatwili formalności, zostali umundurowani i zakwaterowani. To czas na poznanie jednostki i żołnierskiego rozkładu dnia.

Do jednostki w Braniewie stawili się studenci reprezentujący różne  uczelnie i kierunki. Michał z Mińska Mazowieckiego jest po klasie mundurowej w szkole średniej, teraz studiuje dowodzenie w Akademii Sztuki Wojennej. W przyszłości chce zostać żołnierzem. Jego starszy kolega Maciej jest studentem tej samej uczelni. Dwa lata temu był w 9 brygadzie na przysiędze wojskowej swojego kolegi.
— Chwalił sobie szkolenie w tej brygadzie, nie narzekał, wręcz polecał — opowiada.

Adam jest z Elbląga, studiuje na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu. Swoją przyszłość wiąże z wojskiem.
— Na studiach zdobędę niezbędną wiedzę, będę bardziej przydatny w armii — mówi.

Moduł szkolenia podstawowego  zakończony zostanie  egzaminem i złożeniem przysięgi wojskowej oraz  uzyskaniem statusu szeregowego rezerwy. Moduł szkolenia podoficerskiego zakończony jest egzaminem i mianowaniem na stopień podoficera (kaprala) oraz uzyskaniem statusu podoficera rezerwy.
 

„Legia Akademicka” to uruchomiony w 2017 roku program skierowany do studentów uczelni publicznych i niepublicznych, zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy chcieliby odbyć szkolenie wojskowe i uzyskać status żołnierza rezerwy, dający m.in. możliwość ubiegania się do zawodowej służby wojskowej.

 

 


"NOWINY PÓŁNOCNE" – gazeta powiatu braniewskiego

 

REKLAMA:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

  

 

Inf. prasowa 9BBKPanc.

Zdjęcia (22)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe