Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu

Ewakuacja mieszkańców! Niewybuch w rzece!

BRANIEWO. W rzece Pasłęce znaleziono niewybuch z czasów II wojny światowej. Został on znaleziony w pobliżu ulicy Plac Strażacki – obok kładki dla pieszych.
Ewakuacja mieszkańców! Niewybuch w rzece!

Autor: © KP PSP w Braniewie

AKTUALIZACJA: niebezpiecznym znaleziskiem okazała się bomba lotnicza SC 250 o wadze około 250 kg, pochodząca z czasów II wojny światowej. Na brzeg wydobyli ją nurkowie z grupy nurków minerów z 13 dywizjonu trałowców w Gdyni. Teraz saperzy z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej zadbają o to, by bezpiecznie zabrać z miasta niewybuch i zneutralizować go na poligonie — czytamy na facebookowej stronie 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie.

 


— Zarządzono ewakuację w promieniu 500 metrów oraz wstrzymano ruch pieszy i samochodowy — mówi bryg. Ireneusz Ścibiorek, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie.

Na miejscu pracowały służby ratownicze, w tym nurkowie z Gdyni.

"Saperzy wspólnie z grupą nurków minerów z 13 dywizjonu trałowców w Gdyni zabezpieczają akcję rozpoznania niezidentyfikowanego znaleziska w rzece Pasłęce w Braniewie. Na miejscu pracują wszystkie potrzebne służby. Policja zajęła się zapewnieniem bezpieczeństwa w okolicy, trwa ewakuacja mieszkańców" – czytamy na facebookowej stronie 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie.

Według wstępnych informacji waga niewybuchu to ponad 200 kg (w tym około 100 kg ładunku).

Udział w akcji: 12 strażaków PSP (3 samochody), OSP Braniewo – 6 osób (2 samochody), Gdynia: Grupa Minerów (1 samochód, 5 osób), Patrol Saperów z 9BBKPanc. (2 samochody + 7 saperów), zespół medyczny z 9BBKPanc. (1 samochód, 2 osoby), przedstawiciele braniewskich samorządów miasta i powiatu.

 


 

 

Informacja prasowa KP PSP:
W korycie rzeki Pasłęki w odległości około 3 metrów od linii brzegowej na głębokości około 1.0 - 1.5 metra znajduje się bomba lotnicza SC 250 o masie 250 kg i ilości ładunku wybuchowego około 100 kg. Brak pełnym danych w zakresie stanu bomby lotniczej.
Po zabezpieczeniu linii brzegowej, rozpoznania rodzaju (typu) bomby dokonali nurkowie z Grupy Nurków Minerów z Gdyni, którzy zeszli pod wodę i dokonali lokalizacji bomby na dnie rzeki Pasłęki. Po rozpoznaniu podjęto działania w zakresie:
- oceny wielkości bomby
- rozpoczęciu ewakuacji mieszkańców w promieniu 100 a następnie 300 i 500 metrów
- zabezpieczeniu terenu wokół przed napływem pieszych oraz wstrzymania ruchu pojazdów w obrębie miejsca zdarzenia
W trakcie prowadzonych działań wypracowano zamiar w zakresie ilości ewakuowanych obiektów i podmiotów zaznaczając na mapie sytuacyjnej promienie 100, 300 i 500 metrów. Wstrzymana została również praca KP PSP w Braniewie, pojazdy pożarnicze zostały usunięte na odległość min. 500 metrów a funkcjonariusze policji oraz strażacy dokonali informowania osób o konieczności ewakuacji z pobliskich budynków. Łącznie ewakuacji poddano 300 osób, w tym 6 osób nie zostało ewakuowanych z uwagi na stan zdrowia a jedna osoba odmówiła ewakuacji. Sytuacja na bieżąco była analizowana przez sztab akcji, który składał się z przedstawicieli PSP, Policji, wojska, V-ce Starosty Powiatu Braniewskiego oraz pracowników Wydziałów Zarządzania Kryzysowego Powiatu Braniewskiego i Urzędu Miasta Braniewa. Dodatkowo główne ciągi komunikacyjne zostały zablokowane a ruch przekierowano na alternatywne ciągi komunikacyjne. Do działań skierowano również strażaków ochotników z OSP Braniewo. Po ocenie sytuacji nurkowie podjęli działania zmierzające do wydobycia bomby na brzeg rzeki Pasłęki, skąd bomba została wydobyta na zewnątrz linii brzegowej przez żołnierzy Patrolu Saperskiego a następnie załadowana na pojazd ciężarowy grupy saperskiej. Bomba w asyście funkcjonariuszy policji została wywieziona w bezpieczne miejsce. Docelowo zostanie przewieziona na poligon w Orzyszu. Działania służb zostały zakończone. Podjęto decyzję o zakończeniu ewakuacji i powrocie mieszkańców oraz pracowników do lokali mieszkalnych, miejsc pracy.
W działaniach uczestniczyli: 12 strażaków Państwowej Straży Pożarnej, 6 strażaków OSP Braniewo, 14 funkcjonariuszy Policji, 7 żołnierzy Patrolu Saperskiego 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie, 5 nurków z grupy Nurków Minerskich z Gdyni, karetka wojskowa, V-ce Starosta Braniewski Mirosław Kudliński, przedstawiciele Wydziałów Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Braniewie oraz Urzędu Miasta w Braniewie. Działania służb trwały blisko 2 godziny.

 

 

 


"NOWINY PÓŁNOCNE" – co miesiąc docieramy do wszystkich gmin powiatu braniewskiego!

 

REKLAMA:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

 











 

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama