Braniewskie bewupy pływały po Wiśle

  • 19.05.2022, 16:40
  • Inf. prasowa 9BBKPanc.
Braniewskie bewupy pływały po Wiśle © 9BBKPanc.
BRANIEWO – CHEŁMNO. Bojowe wozy piechoty z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej udowodniły, że potrafią pływać. Żołnierze batalionu zmechanizowanego trenowali pokonywanie przeszkody wodnej na Wiśle w okolicach Chełmna.

Maj to czas kolejnych wyzwań realizowanych przez żołnierzy 9 brygady z Braniewa. Jednym z ostatnich było szkolenie z pokonywania przeszkody wodnej, w którym uczestniczyły wydzielone pododdziały 16 Dywizji Zmechanizowanej, w tym batalion zmechanizowany z 9BBKPanc.

Wisła w miejscu, gdzie odbywało się szkolenie, jest szeroka. Aby przedostać się z jednego na drugi brzeg BWP-y z 9BBKPanc. musiały przepłynąć 420 metrów. Rzeka w tym miejscu ma do 6 metrów głębokości. Od czasów II wojny światowej była to pierwsza przeprawa desantowa w tym trudnym miejscu.

BWP-y , które „szły na Wisłę” były wcześniej odpowiednio przygotowane i sprawdzone. Załogi pokonywały wyznaczony odcinek zgodnie z planem. Nie wszystkim do końca się udało, bo rzeka okazała się trudnym partnerem. Na szczęście obyło się bez strat. Nad bezpiecznym przebiegiem szkolenia czuwały odpowiednie służby, które reagowały na każdy sygnał.

— To kolejne ważne doświadczenie zdobyte przez żołnierzy z mojego batalionu — powiedział podsumowując przeprawę ppłk Daniel Stanicki, dowódca batalionu zmechanizowanego 9 brygady, który wspierał na miejscu swoich żołnierzy.

Działania żołnierzy zarówno z lądu jak i wody obserwowali również dowódca 16DZ gen. dyw. Krzysztof Radomski i jego zastępca gen. bryg. Wojciech Ziółkowski.

Wśród obserwatorów ćwiczenia byli również studenci III roku z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, którzy w 9 brygadzie odbywają swoje praktyki  i licealiści z klasy mundurowej Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych z Pasłęka, którzy aktualnie przebywają w 9BBKPanc. na swoim obozie szkoleniowym.

 

 


ZAREKLAMUJ SIĘ w gazecie powiatu braniewskiego
– "NOWINACH PÓŁNOCNYCH"

 

REKLAMA:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

  


 

Inf. prasowa 9BBKPanc.

Zdjęcia (26)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe