Kwiaty, odsłonięcie pomnika i podziękowania dla zasłużonych

  • 04.05.2022, 19:24
  • Inf. prasowa UM w Braniewie
Kwiaty, odsłonięcie pomnika i podziękowania dla zasłużonych © UM w Braniewie
BRANIEWO. Konstytucja 3 Maja to bardzo ważny symbol polskiego dążenia do samostanowienia i niepodległości, które od 1791 roku napotykały na wiele poważnych przeszkód, ale których – niezależnie od skali represji – nigdy nie udało się stłumić okupantom i ciemiężcom. Święto to hołd dla wszystkich tych, dzięki którym możemy celebrować naszą wolność i niezależność — mówił burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki.

— Z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zademonstrowaliśmy w Braniewie poczucie dumy narodowej — mówi burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki. — Najpierw w bazylice pw. św. Katarzyny odbyła się msza św. z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i pocztów sztandarowych, a następnie po wspólnym przemarszu dotarliśmy na Skwer Sybiraków, gdzie wspólnie ze starostą braniewskim oraz przedstawicielem Związku Sybiraków złożyliśmy kwiaty pod pomnikiem. Po podniesieniu flagi na maszt i odśpiewaniu hymnu odsłoniliśmy pomnik Orła Białego, który został poświęcony. Następnie w asyście pocztu flagowego z 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie delegacje złożyły kwiaty. Część oficjalną zwieńczyły salwa honorowa Kompanii Reprezentacyjnej 9BBKPanc oraz występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej przy OSP z Płośnicy.

Braniewskie obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja swój ciąg dalszy miały w sali kinowej Braniewskiego Centrum Kultury, gdzie o godz. 12:00 rozpoczęła się akademia okolicznościowa. Prowadzący wydarzenie odczytali list od marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Gustawa Marka Brzezina. Nie mogło również zabraknąć występów artystycznych. Najpierw wszyscy uczestnicy akademii wspólnie odśpiewali „Rotę”, a następnie popis dały dzieci z sekcji BCK, które wykonały utwory (piosenki, wiersze i scenki) o tematyce patriotycznej.

Uroczystość była doskonałą okazją do wręczenia ważnych odznaczeń.

— Wspólnie ze starostą braniewskim Karolem Motyką w 2020 oraz 2021 roku wystąpiliśmy do prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego o odznaczenie Tomasza Chwietkiewicza brązowym Krzyżem Zasługi oraz Mirona Rapitę odznaką ,,Za Zasługi dla Sportu” — mówi burmistrz Braniewa. — Cieszymy się, że nasze wnioski zostały zaakceptowane i w tę wyjątkową uroczystość mogliśmy wręczyć wyróżnionym pamiątkowe legitymacje i odznaki.

Tomasz Chwietkiewicz to podpułkownik Straży Granicznej, który poza swoimi obowiązkami służbowymi prowadzi szeroką działalność historyczną i społeczną, za którą to otrzymał brązowy Krzyż Zasługi.
Miron Rapita jest emerytowanym nauczycielem, instruktorem i trenerem modelarskim, dzięki któremu nie tylko reaktywowano modelarstwo w Braniewie, ale braniewscy zawodnicy należą do krajowej czołówki modelarskiej.

Burmistrz Braniewa i przewodniczącym Rady Miejskiej w Braniewie Dariusz Frąckiewicz dodatkowo uhonorowali okolicznościową statuetką grono osob zasłużonych dla Braniewa.
 

Odznaczenie otrzymali:
1. Kazimierz Gursztyn – wieloletni prezes Koła Pszczelarzy w Braniewie i radny powiatu braniewskiego.
2. Janina Ogińska – przełożona pielęgniarek w Powiatowym Centrum Medycznym w Braniewie, która zwłaszcza podczas pandemii koronawirusa nie lękała się nieść pomocy chorym.
3. Zbigniew Pawlicki – dyrektor ds. lecznictwa w Powiatowym Centrum Medycznym w Braniewie, któremu wielu z nas zawdzięcza swoje zdrowie.
4. Dariusz Trzciński – wieloletni prezes Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w Braniewie, a od niedawna prezes Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Elblągu.
5. Krzysztof Stodulski – policjant w Komendzie Powiatowej Policji w Braniewie, honorowy dawca krwi oraz prezes Policyjnego Klubu Krwiodawstwa w Braniewie.
6. dh Jerzy Welke – działacz społeczny i wieloletni prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Braniewie.
7. Aleksandra Lisowska – braniewianka, lekkoatletka, wielokrota mistrzyni Polski w biegach.
8. Alicja Gajewska – braniewianka, lekkoatletka, wielokrotna mistrzyni Polski juniorów w rzucie dyskiem.
9. Bartosz Baraniak – braniewianin, który w ostatnim czasie zdobył złote medale na Mistrzostwach Polski w Kulturystyce.
10. Wacław Reginis – wieloletni braniewski propagator morsowania.
11. Waldemar Gajowniczek – trener MOS ZATOKA w Braniewie, który propaguje zdrowy styl życia, a młodym sportowcom pokazuje jak wyjątkowa jest lekkoatletyka.
12. Sławomir Wądołowski – prezes Braniewskiego Klubu Sportowego „Szybki Struś”, który nie raz pokazał, że nie ma trasy której nie pokona na rowerze.
13. Mieczysław Łyczakowski – instruktor sportu w Braniewie i inicjator Biegu Pamięci Jana Pawła II w Braniewie.
14. Uniwersytet III Wieku – prężnie działająca na terenie Braniewa organizacja pozarządowa, która zapewnia naszym seniorom nie lada atrakcje.
15. Jacek Iwulski – członek Towarzystwa Miłośników Braniewa, fotograf z długoletnim stażem.
16. Czesław Kozłowski – członek Towarzystwa Miłośników Braniewa, aktywny działacz w kręgu historii naszego miasta.
17. Jan Ogiński – członek Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego Bractwo Rycerskie w Braniewie, miłośnik historii.
18. Kazimierz Samokar – lokalny przedsiębiorca i przedstawiciel Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Braniewie.
19. Andrzej Adamski – braniewski artysta i wizytówka polskiej branży jubilerskiej.
20. Andrzej Zieliński – braniewski artysta, malarz i instruktor Braniewskiego Centrum Kultury.
21. Jan Mróz – wieloletni radny Rady Miejskiej w Braniewie (1998-2018) i działacz społeczny.
22. Daniela Czapska – sekretarz Miasta Braniewa w latach 1990-2012.
23. Jarosław Keller – emerytowany dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Braniewie i przedstawiciel Związku Ukraińców w Braniewie.
24. Józef Kołtun – wieloletni przedsiębiorca prowadzący pierwszą w Braniewie diagnostykę samochodów.
25. Mieczysław Tomaszewski – właściciel tradycyjnej Pracowni Cukierniczej w Braniewie, smak której zna każdy braniewianin.
26. Zarząd MEBLE-OKMED DEMKO Sp. J. – firma meblarska z wieloletnim stażem, zakład dający pracę wielu braniewianom.
27. Zygmunt Wajdlejt – braniewski przedsiębiorca.
28. Przedstawiciele Piekarni Morskiej – piekarni w Braniewie z wieloletnią tradycją.
29. Wawrzyniec Kazimierz Paszkiet – prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Koło Nr 14 w Braniewie.
30. Zofia Bogdan – emerytowana bibliotekarka Szkoły Podstawowej nr 3 w Braniewie.
31. Ryszard Żembrowski – emerytowany nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 5 w Braniewie.
32. mł. bryg. w stanie spoczynku Władysław Szczepanowicz – emerytowany komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie, od lat działający w wielu organizacjach pozarządowych.
33. S.M. Magdalena Krebs – siostra jubilatka Zgromadzenia Sióstr Św. Katarzyny w Braniewie.
34. S.M. Józefa Krause – siostra jubilatka Zgromadzenia Sióstr Św. Katarzyny w Braniewie.
35. hm. Arkadiusz Witkowski – zastępca komendanta Hufca ZHP w Braniewie, od lat działający na rzecz rozwoju harcerstwa w naszym mieście.
36. Janina Filipska – prezes Związku Inwalidów Wojennych RP w Braniewie i jednocześnie jedna z najstarszych mieszkanek Braniewa.
37. Ewa Czekawy – wolontariuszka OTOZ Animals w Braniewie wspierająca naszych czworonożnych przyjaciół.

 

 


ZAREKLAMUJ SIĘ w gazecie powiatu braniewskiego
– "NOWINACH PÓŁNOCNYCH"

 

REKLAMA:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

  


 

Inf. prasowa UM w Braniewie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe