Czym dokładnie jest ekogroszek i co oznacza przedrostek "eko"? Poznaj podstawowe fakty

  • 19.01.2022, 20:44 (aktualizacja 19.01.2022, 20:44)
  • Artykuł partnera
Czym dokładnie jest ekogroszek i co oznacza przedrostek "eko"? Poznaj…
Od dłuższego już czasu składy opałów posiadają w swojej ofercie nie tylko dobrze znane węgiel i koks, ale również ekogroszek. Choć wielu o nim słyszało, nie każdy potrafi powiedzieć, czym tak naprawdę jest to paliwo stałe i co dokładnie oznacza przedrostek "eko". A niesłusznie, ponieważ ten materiał opałowy może pochwalić kilkoma właściwościami, których próżno szukać w przypadku zwykłego węgla.

W poniższym tekście zebraliśmy kilka podstawowych faktów na temat ekogroszku. Przekonaj się, czy być może to właśnie to paliwo powinno ogrzać Twój dom w kolejnym sezonie grzewczym.

Ekogroszek powstaje z węgla o zmniejszonej zawartości siarki

Ekogroszek to paliwo stałe produkowane z węgla kamiennego lub brunatnego, cechujące się niewielkim rozmiarem ziaren (od 5 do 25 milimetrów). Materiał ten wytwarzany jest z węgla o wysokiej kaloryczności, który jednocześnie zawiera niewielkie ilości siarki i substancji niepalnych. Dzięki temu, w trakcie spalania ekogroszku powstaje zdecydowanie mniej szkodliwych dla środowiska tlenków siarki, niż ma to miejsce w przypadku zwykłego węgla. Co więcej, ekogroszek spalany jest w specjalnych kotłach retortowych, co dodatkowo przekłada się na zmniejszoną emisję tlenku węgla i węglowodorów oraz rzadszą koniecznością usuwania popiołu. Stąd właśnie przedrostek "eko" w nazwie paliwa. Ekogroszek charakteryzuje też niska spiekalność – wartość tego parametru oscyluje między 0 a 20.   

Szukasz opału o wysokiej kaloryczności? Parametry ekogroszku z pewnością Cię zaskoczą

Ekogroszek może być stosowany zarówno w domach jednorodzinnych, jak i większych budynkach gospodarczych, ponieważ cechują go doskonałe właściwości grzewcze, wynikające ze wspomnianej, wysokiej kaloryczności samego surowca. Jeśli do przestrzeni, którą mamy ogrzać dobierzemy odpowiedni piec, nie będziemy musieli użerać się z ciągłym dogrzewaniem pomieszczenia. Tym samym nasz inwestycja w kocioł szybko się zwróci. Nowoczesne piece na ekogroszek posiadają też wiele funkcjonalności: od automatycznego podajnika, przez moduł internetowy, po możliwość regulacji temperatury w poszczególnych pokojach. By piec mógł w pełni wykorzystać wszystkie swoje możliwości, należy oczywiście "zasilić" go najwyższej jakości paliwem. W Składzie Opału „STACH” znajdziemy ekogroszek o bardzo wysokiej kaloryczności (do 30 MJ/kg) i niskiej spiekalności. By dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę wegiel-stach.pl/ekogroszek-wroclaw/ , lidera dostarczania tego typu rozwiązań.

 

Artykuł partnera

Podziel się:


Pozostałe