Kolejne oszustwa. Trefna sprzedaż i przelew

  • 10.01.2022, 19:51
  • kom. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie
Kolejne oszustwa. Trefna sprzedaż i przelew
POWIAT BRANIEWSKI. Oszuści nie próżnują. Pierwszy z pokrzywdzonych chciał sprzedać karuzelę do dziecięcego wózka, druga z pokrzywdzonych myślała natomiast, że realizuje przelew pieniędzy na prośbę męża.

O tym, jak kosztowne może być klikanie w nadesłane od obcych osób linki, przekonał się mieszkaniec powiatu braniewskiego. W sobotę (8 stycznia) mężczyzna powiadomił oficera dyżurnego komendy Policji o tym, że został oszukany.
Sprawą zajęli się kryminalni. Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało że, na jednym ze znanych komunikatorów odezwał się do niego potencjalny kupiec. W trakcie korespondowania z pokrzywdzonym nieznana osoba przekonywała, że warunkiem koniecznym do sfinalizowania zakupu i otrzymania zapłaty za wystawioną rzecz jest kliknięcie w nadesłany link. Pokrzywdzony postępował zgodnie z instrukcjami, podał numer swojej karty oraz kod PIN. Po chwili mężczyzna zorientował się, że z jego konta zniknęło 700 złotych.

Tego samego dnia policjanci zostali powiadomieni o jeszcze jednym oszustwie. Tym razem przestępca uzyskał dostęp do cudzego konta na jednym ze znanych portali społecznościowych. Oszust podszywając się pod męża pokrzywdzonej poprosił o wygenerowanie trzech kodów BLIK na łączną kwotę 3 tys. złotych. Kobieta zorientowała się, że padła ofiarą przestępstwa, gdy spotkała się z prawdziwym parterem.
 

Policjanci przestrzegają
• nie przekazuj pieniędzy obcym osobom;
• zawsze zweryfikuj tożsamość znajomego/członka rodziny, który prosi cię o finansowe wsparcie;
• nie przesyłaj pieniędzy na podane przez obce osoby numery kont;
• nie podawaj nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe;
• nie przekazuj obcym osobom kodów do płatności mobilnych;
• nie klikajmy w linki w wiadomościach czy e-mailach wysłanych przez nieznane nam osoby. a jeśli nam się to zdarzy, dokładnie sprawdzajmy, na jakiej stronie się znajdujemy. czytajmy też dokładnie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów.


Nie klikajmy bez zastanowienia w nieznane linki! Zachowajmy ostrożność po otrzymaniu linku z przekierowaniem do innej witryny internetowej, szczególnie jeżeli przenosi ona nas do stron logowań do kont bankowych, portali społecznościowych czy aukcyjnych. Nie udostępniajmy swoich poufnych danych m.in. numeru PESEL, numeru karty płatniczej czy kodu CVV. Należy również zweryfikować nadawcę otrzymanej wiadomości. W tym celu można przeanalizować adres strony. Często są one tworzone przez oszustów i do złudzenia przypominają istniejące legalne witryny. Różnić się mogą jednak jedną literą, kropką czy podkreślnikiem.
Pamiętajmy, że zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym to my sami w pierwszej kolejności musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych danych osobowych oraz finansów.

 

 


ZAREKLAMUJ  SIĘ
w Nowinach Północnych!

WIĘCEJ:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

  


 

kom. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe