Warenyki z dzyndzałkami. Wyjątkowe kulinarne i kulturalne wydarzenie

  • 24.12.2021, 13:25
  • Ewa Żuryło, dyrektor GCK w Lelkowie
Warenyki z dzyndzałkami. Wyjątkowe kulinarne i kulturalne wydarzenie © GCK w Lelkowie
LELKOWO. „Świętowanie warenyków z dzyndzałkami” – to tytuł projektu jaki został zrealizowany w Gminnym Centrum Kultury w Lelkowie. Organizatorem projektu było Stowarzyszenie Bocian wspólnie z Gminnym Centrum Kultury.

Z racji tego, że Gmina Lelkowo zajmuje pierwsze miejsce w Polsce pod względem liczby ukraińskiej mniejszości narodowej w społeczności lokalnej, głównym założeniem projektu była integracja społeczności lelkowskiej poprzez poznawanie ich dziedzictwa kulturowego, wspólna nauka swoich tradycji i zwyczajów oraz wspólne spotkanie podczas wieczernic.
Pierwszy tydzień realizacji projektu upływał pod hasłem kultury ukraińskiej, drugi kultury warmińskiej.

Od barszczu po pierogi
W ramach projektu odbyły się warsztaty kulinarne z nauką gotowania potraw ukraińskich według tradycyjnych receptur. Blisko 30 pań uczyło się gotować potraw ukraińskich: warenyków na różne sposoby, tradycyjnego barszczu ukraińskiego, maczki grzybowej i maczki mięsnej, kryżywek, pieroga jaroszyńskiego, pierogów werbyćkich. Pieczę nad warsztatami przyjęli członkowie Związku Ukraińców w Polsce Koło w Lelkowie pod kierunkiem Olgi Puszkar i Ireny Sołoduchy. Kilkudniowe warsztaty zakończyły się Wieczernicą Ukraińską z degustacją potraw ukraińskich przygotowanych podczas warsztatów i koncertem muzyki ukraińskiej w “wykonaniu zespołu „Żurawka” z Górowa Iławeckiego i młodego ukraińskiego artysty Oleksandra Sukhomlina. Inauguracji wieczernicy dokonał wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Miron Sycz oraz wójt Gminy Lelkowo Łukasz Skrzeszewski w towarzystwie organizatorek: Sylwii Sarnowskiej-Szałucho i Ewy Żuryło. Podobnie też było podczas kolejnej wieczernicy.

Karmuszka i plincle
Kolejny tydzień był tygodniem z kulturą warmińską. Były to kolejne warsztaty kulinarne, ale tym razem z gotowaniem tradycyjnych potraw warmińskich. Koło Gospodyń Wiejskich Pograniczanki z Zagaj przyjęło patronat nad warsztatami, a szefową była Anna Rykaczewska. Ponad 20 pań poznało tajniki sporządzania tradycyjnych potraw warmińskich: dzyndzałki warmińskie i dzyndzałki z hreczką i skrzeczkami, farszynków, karmuszka, plincli z pomoćką i chrusty.
Degustacja przygotowanych potraw odbyła się podczas Wieczornicy Warmińskiej (18 grudnia) w oprawie muzycznej zespołu Rogóżanie krzewiącego kulturę warmińską w gwarze i muzyce.
Obu wieczornicom towarzyszyły wystawy pamiątek ukraińskich i warmińskich zgromadzonych przez mieszkańców Gminy Lelkowo. Największy zbiór wśród, których znalazły się: maselnice, tary, niecki, stroje i hafty ludowe, żelazka z duszą czy przetaki, udostępnili państwo Irena i Jan Sołoduchowie.
Świętowanie warenyków z dzyndzałkami okazało się wielkim świętowaniem społeczności lelkowskiej.
Projekt został sfinansowany z pieniędzy Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

 

 


ZAREKLAMUJ  SIĘ
w Nowinach Północnych!

WIĘCEJ:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

  


 

Ewa Żuryło, dyrektor GCK w Lelkowie

Zdjęcia (37)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe