Oszuści z każdej strony. Strzeżcie się!

  • 13.12.2021, 19:09
  • kom. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie
Oszuści z każdej strony. Strzeżcie się!
POWIAT BRANIEWSKI. Pokrzywdzona uwierzyła, że zyska, inwestując swoje pieniądze. Pokrzywdzony natomiast był przekonany, że ktoś próbuje okraść jego konto. Oboje dali zwieść się oszustom. Policjanci ostrzegają i apelują do mieszkańców o wzmożoną czujność i ostrożność!

Pod koniec zeszłego tygodnia do braniewskiej komendy Policji zgłosiło się dwoje mieszkańców powiatu braniewskiego, by poinformować, że zostali oszukani.

W pierwszym z przypadków pokrzywdzona dała się zwieść pewnej informacji, którą dostrzegła na jednym ze znanych portali społecznościowych. Kobieta przekonana, że ogłoszeniodawca pomoże jej zainwestować pieniądze, postępowała tak, jak ją instruował. Jednym z kolejnych kroków, który miał ją zbliżyć do zysków, było zainstalowanie oprogramowania na komputerze oraz w telefonie.
Pokrzywdzona działała zgodnie z instrukcją. Po wykonaniu transakcji finansowej kobieta skontaktowała się ze  swoim bankiem. Rozmowa telefoniczna uświadomiła jej, że padła ofiarą oszustwa. O wszystkim poinformowała więc policjantów.

Kolejnego dnia oficer dyżurny braniewskiej komendy Policji został powiadomiony, że jeden z mieszkańców stracił 3 tys. złotych. A wszystko za sprawą fałszywego pracownika banku, który tego dnia zadzwonił do pokrzywdzonego.
W rozmowie z mężczyzną oszust podkreślał, że na koncie klienta odnotowano podejrzaną transakcję. Jedynym sposobem, by ochronić oszczędności, miało być zalogowanie się do aplikacji banku oraz postępowanie zgodnie z zaleceniami rozmówcy. Oszust przekonywał właściciela konta o próbie przelewu na kilkaset złotych. Aby zweryfikować kto był zleceniodawcą tej transakcji rozmowę z pokrzywdzonym przekierowano dalej, tym razem w słuchawce odezwała się kobieta. Za jej namową pokrzywdzony wygenerował kod BLIK w mobilnej aplikacji, a następnie przekazał go rozmówczyni i zatwierdził przelew, który miał być niezbędny do zabezpieczenia rachunku bankowego.
Kiedy pokrzywdzony zorientował się, że jego kosztem wzbogacili się przestępcy – powiadomił policjantów.
 

Policjanci przypominają i ostrzegają!
Oszuści cały czas modyfikują swoje metody działania. Aby obronić się przed działaniem przestępców musimy być przede wszystkim ostrożni  Pamiętajmy, że nie należy udostępniać nikomu danych do logowania, haseł, otwierać podejrzanych linków oraz instalować dodatkowego oprogramowania na urządzeniach, takich jak telefon czy komputer. Każdą tego typu sytuację należy traktować jako celowe działanie oszustów.

 

 


ZAREKLAMUJ  SIĘ
w Nowinach Północnych!

WIĘCEJ:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

  


 

kom. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe