Tumak-21. Czołgi i bewupy pokonywały Narew

  • 01.12.2021, 18:29 (aktualizacja 01.12.2021, 18:35)
  • Inf. prasowa 9BBKPanc.
loadingŁaduję odtwarzacz...
BRANIEWO-ORZYSZ. Jak co roku w listopadzie żołnierze 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej uczestniczyli w ćwiczeniu taktycznym pod kryptonimem Tumak-21.

Ćwiczenie Tumak-21 jest największym przedsięwzięciem szkoleniowym realizowanym przez 16 Dywizję Zmechanizowaną w 2021 roku. Scenariusz ćwiczenia zakładał realizację zagadnień nie tylko na obszarze Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu, ale także obejmował tereny przyległe województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. W ćwiczeniu uczestniczyło około 6 tys. żołnierzy, ponadto zaangażowanych było ponad 1 tys. jednostek sprzętu bojowego i zabezpieczenia logistycznego.

Głównym celem kilkunastodniowych manewrów było sprawdzenie stopnia przygotowania jednostek bezpośrednio podległych dywizji do prowadzenia działań taktycznych oraz przemieszczenie do rejonu operacyjnego przeznaczenia, osiągnięcie gotowości i prowadzenie działań taktycznych we współdziałaniu z pododdziałami sojuszniczymi NATO enhanced Forward Presence Battle Group, Wojskami Obrony Terytorialnej i Układem Pozamilitarnym.

Jednym z bardziej widowiskowych epizodów ćwiczenia Tumak-21 było pokonywanie przez czołgi PT-91 i bojowe wozy piechoty rzeki Narwi w Nowogrodzie.

Tumak-21 realizowany był także w Braniewie. W 9BBKPanc. ćwiczenie obejmowało epizod związany z rozwinięciem i funkcjonowaniem stanowiska dowodzenia. W realizacji zadania uczestniczyli żołnierze sztabu brygady i batalionu dowodzenia, których wspierali rezerwiści.

Niektóre z epizodów ćwiczenia  na poligonie w Orzyszu obserwował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w towarzystwie dowódcy 16DZ gen. dyw. Krzysztofa Radomskiego, a także sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace.
Na ćwiczeniach w Orzyszu obecny był również płk Grzegorz Barabieda, dowódca 9BBKPanc.
 

Autorzy zdjęć: ppłk Piotr Szelezin, st. chor. szt. Robert Stańczak, st. chor. szt. Sebastian Wachek, st. szer. Adrian Jórski, zdjęcia z Twittera MON

 

 


ZAREKLAMUJ  SIĘ
w Nowinach Północnych!

WIĘCEJ:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

  


 

Inf. prasowa 9BBKPanc.

Zdjęcia (73)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe