Scenariusz ćwiczeń zakładał wyciek gazu podczas rozładunku cystern

  • 14.10.2021, 18:14 (aktualizacja 15.10.2021, 14:41)
  • Inf. prasowa KP PSP w Braniewie
Scenariusz ćwiczeń zakładał wyciek gazu podczas rozładunku cystern © KP PSP w Braniewie
BRANIEWO. Braniewscy strażacy przeprowadzili ćwiczenia na terenie braniewskiego terminala przeładunkowego gazu płynnego „Glob-Terminal”. Terminal przeładunkowy stanowi zakład dużego ryzyka, w którym – zgodnie z obowiązującymi przepisami – należy przeprowadzać ćwiczenia taktyczno-bojowe.

W ćwiczeniach uczestniczyły służby ratownicze znajdujące się na terenie miasta Braniewa. Główne zadania realizowali strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie, którzy byli wspierani przez strażaków Wojskowej Straży Pożarnej. Na miejscu zdarzenia pojawiła się również Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego działająca przy komendzie miejskiej PSP w Elblągu.

Scenariusz ćwiczeń zakładał wyciek gazu podczas rozładunku cystern. Jeszcze przed przybyciem straży pożarnej działania związane z ograniczeniem emisji gazu podjęte zostały przez pracowników, którzy nakazali personelowi terminala ewakuację. Część wagonów w pobliżu cysterny, z której wydobywał się gaz, została odciągnięta w bezpieczne miejsce.

Strażacy – oprócz ograniczenia pozorowanego wycieku niebezpiecznego medium – musieli dotrzeć do osób poszkodowanych znajdujących się w zasięgu działania substancji niebezpiecznej, ograniczyć rozprzestrzenianie się gazu oraz określić skalę zagrożenia. Osobom poszkodowanym, które były ewakuowane do strefy bezpiecznej, strażacy udzielili pomocy medycznej. Powstała emisja gazu wymagała od ćwiczących strażaków zbudowania skutecznego zaopatrzenia wodnego z pobliskiego zbiornika wodnego oraz wykorzystanie miejskiej sieci wodociągowej.

Do działań przystąpiła również Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego, której zadaniem było zabezpieczenie przewodu, z którego doszło do wycieku gazu.

Zasadniczym celem ćwiczeń było sprawdzenie Planu Ratowniczego opracowanego dla zakładu dużego ryzyka, który podlega systematycznej aktualizacji.

Podczas ćwiczeń prowadzono działania polegające na:
• zapewnieniu odpowiedniego zaopatrzenia wodnego z sieci hydrantowej i pobliskiego zbiornika wodnego,
• prowadzeniu działań w obronie i w natarciu,
• przygotowanie się do informowania o zagrożeniu mieszkańców i użytkowników obiektów sąsiednich,      
• przyjmowaniu kolejnych sił i środków,
• przerwaniu przeładunku w sąsiednich wagonach oraz ich przemieszczenia,
• przygotowaniach do likwidacji wycieku i próbie zabezpieczenia miejsca emisji,
• uszczelnieniu przewodu przy armaturze cysterny kolejowej,
• organizowaniu ruchu wahadłowego na drodze powiatowej w bezpośrednim sąsiedztwie terminala gazowego,
• współdziałania kierownictwa zakładu ze służbami ratowniczymi,
• uruchomieniu dodatkowych zasobów ratowniczych w tym strażaków KP PSP.

Organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa PSP w Braniewie. W ćwiczeniach uczestniczyła większość strażaków PSP cw Braniewie, strażacy z WSP, strażacy z KM PSP w Elblągu oraz funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Braniewie, którzy wspierali strażaków na drodze powiatowej.

Zmagania strażaków obserwowali: Karol Motyka, starosta braniewski, Tomasz Sielicki, burmistrz Braniewa, nadkom. Tadeusz Telenga, komendant powiatowy Policji, Marek Wynimko z Urzędu Miasta Braniewa i dyrekcja oraz pracownicy terminala gazowego „Glob-Terminal”.

 

 


Jesienna PROMOCJA na REKLAMĘ
w Nowinach Północnych!

WIĘCEJ:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

  


 

Inf. prasowa KP PSP w Braniewie

Zdjęcia (15)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe