Budżet Obywatelski. Burmistrz wyjaśnia

  • 26.08.2021, 14:43
  • Inf. prasowa
Budżet Obywatelski. Burmistrz wyjaśnia
BRANIEWO. Burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki poinformował dzisiaj o szczegółach dotyczących Budżetu Obywatelskiego Miasta Braniewa w 2021 roku. „Wokół tej sprawy narosło sporo kontrowersji. Zupełnie niepotrzebnie. Oto odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań związanych z tą sprawą” — informuje Tomasz Sielicki.

DLACZEGO W BIEŻĄCYM ROKU W NASZYM MIEŚCIE W RAMACH BUDŻETU OBYWATELSKIEGO NIE ZOSTANIE ZREALIZOWANY PROJEKT WYBRANY PRZEZ MIESZKAŃCÓW?
W konsultacjach społecznych w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Braniewa na rok 2021 Mieszkańcy wybrali do realizacji projekt „Ekologiczny Plac zabaw MRÓWKA”. 27 lipca do Urzędu Miasta Braniewa wpłynął jednak oficjalny protest mieszkańców okolicznych ulic podpisany przez 71 osób, w którym podnoszą cały szereg argumentów przeciw tej inwestycji i - przede wszystkim - nie wyrażają zgody na jej przeprowadzenie we wskazanym miejscu. Od tamtej pory odbyłem wiele rozmów i spotkań z mieszkańcami, w trakcie których zapewnili mnie, że w momencie rozpoczęcia zadania skutecznie zablokują jego realizację. Nie było więc innego wyjścia - zostałem zmuszony do wydania Zarządzenia w sprawie odstąpienia od realizacji inwestycji.

CZY MOŻLIWA BYŁA ZMIANA LOKALIZACJI PRZEDSIĘWZIĘCIA LUB PONOWNE GŁOSOWANIE NAD PROPOZYCJAMI DO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO?
Nie, w zaistniałej sytuacji nie było żadnego złotego środka, dzięki któremu udałoby się uratować tegoroczny budżet obywatelski. Na nowe pomysły czy zmianę lokalizacji jest już po prostu zbyt późno. Zgodnie z § 1 ust 3 Regulamin Budżetu Obywatelskiego Miasta Braniewa, uchwalonym przez Radę Miejską w Braniewie "zadania wyłonione w trybie przewidzianym w regulaminie zostaną zrealizowane w ramach budżetu miasta w danym roku”. Być może do końca tego roku udałoby nam się przeprowadzić ponowne konsultacje społeczne i wybrać inny projekt lub poszukać nowej lokalizacji dla placu zabaw, jednak nie było szans, by zdążyć z zakończeniem prac budowlanych i tym samym, by inwestycję zrealizować w bieżącym roku kalendarzowym.

CO STANIE SIĘ ZE ŚRODKAMI, KTÓRE MIAŁY ZOSTAĆ PRZEZNACZONE NA BUDŻET OBYWATELSKI?
W związku z powyżej nakreślonymi problemami uznałem, że najkorzystniejszym rozwiązaniem tej trudnej sytuacji będzie przeznaczenie tych środków na możliwie jak najbardziej zbliżony cel, czyli na rozbudowę już istniejącego placu zabaw. Stąd też na wczorajszej sesji Rady Miasta przedstawiłem projekt zmian budżetu, w którym proponuję przesunięcie środków na rozbudowę miejskiego placu zabaw przy ul. Elbląskiej. W ramach tego przedsięwzięcia na placu położone zostanie specjalne i trwałe dwuwarstwowe podłoże poliuretanowe TETRAPUR PZ 45 - elastyczne, bezspoinowe, amortyzujące, antypoślizgowe, przepuszczalne dla wody, a przy tym izolujące od ciepła i zimna, które zapewni większy zakres bezpieczeństwa i komfortu wszystkim użytkownikom placu zabaw, a dodatkowo także poprawi estetykę tego miejsca.

DLACZEGO O WSZYSTKIM INFORMUJĘ WŁAŚNIE TERAZ?
Uznałem, że o wszystkich szczegółach poinformuję Was dopiero po ostatniej sesji Rady Miejskiej, gdy Radni oficjalnie uchwalą zaproponowane przeze mnie zmiany w budżecie, uwzględniające m.in. przesunięcie środków w ramach budżetu obywatelskiego. Wymagał tego szacunek dla powagi tej instytucji oraz jej członków. Z tego miejsca serdecznie dziękuję im za przychylność i pomoc w rozwiązaniu skomplikowanej sytuacji przed którą wspólnie stanęliśmy.

CO DALEJ?
Środki w wysokości 90 tys. zł, które chcieliśmy zgodnie z wolą Mieszkańców przeznaczyć na budowę placu zabaw przy ul. Mrówczej, w związku z protestem sąsiadów planowanej inwestycji zagospodarujemy w rozbudowę placu zabaw przy ul. Elbląskiej. Pojawi się tam specjalne podłoże, o które wielokrotnie pytali mnie Mieszkańcy. Formalności mamy już za sobą - wczoraj Radni zatwierdzili zmiany w budżecie. Następny krokiem będzie zebranie ofert na realizację zadania i wyłonienie najkorzystniejszej z nich. Prace budowlane ruszą jesienią, a zakończą się jeszcze w tym roku. Przy okazji pragnę Was uspokoić - absolutnie nie zamierzamy poprzestać na samej rewitalizacji placu przy ul. Elbląskiej. W planach jest także remont placu na boisku przy SP6, gdzie znajdzie się wiele urządzeń z podziałem na wiek dzieci. Oczywiście będzie on otwarty dla wszystkich Mieszkańców, a nie tylko osób uczęszczających do tej szkoły. Nie odstępujemy również od planów budowy dużego miejskiego placu zabaw, który zgodnie z naszą koncepcją stanie przy ul. Botanicznej. Zanim do tego przystąpimy musimy uporać się z jeszcze innym zadaniem, by tej pożądanej przez Was inwestycji nie realizować niejako "od tyłu". Najpierw musi bowiem zostać przeprowadzona rewitalizacja murów obronnych fosy miejskiej, u których podnóża następnie pojawi się plac zabaw spełniający Wasze oczekiwania. I nad tym zadaniem obecnie pracujemy - złożyliśmy już na ten cel stosowne wnioski o środki z funduszy krajowych i regionalnych.

Drodzy Mieszkańcy Braniewa, zapewniam, że robimy wszystko, by spełnić Wasze oczekiwania i przybliżyć do realizacji najśmielsze z Waszych marzeń. Niestety nie zawsze wszystko przebiega zgodnie z naszymi planami. Czasem z przyczyn od nas niezależnych pojawiają się różnego rodzaju komplikacje, z którymi solidarnie i wspólnymi siłami musimy się uporać. Tak było w przypadku budżetu obywatelskiego 2021. Sądzę, że zaproponowane przeze mnie rozwiązanie jest najlepszym możliwym wyjściem z tej niełatwej sytuacji. Wspólnie z moimi współpracownikami dziękujemy Wam za cierpliwość i zaufanie oraz zapraszamy do dalszej wspólnej pracy na rzecz Braniewa.

Tomasz Sielicki, burmistrz Braniewa

 

 


ZAREKLAMUJ  SIĘ
w Nowinach Północnych!

KONTAKT:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

 

 

 

  


 

Inf. prasowa

Podziel się:


Pozostałe