Wodociągi remontują przepompownię wody

  • 11.06.2021, 14:45 (aktualizacja 11.06.2021, 14:45)
  • Wojciech Andrearczyk
Wodociągi remontują przepompownię wody © Wojciech Andrearczyk Stare pompy do końca wakacji zostaną wymienione na nowoczesne i bezobsługowe urządzenia
BRANIEWO. Do końca sierpnia 2021 roku zakończą się prace związane z modernizacją przepompowni wody pitnej przy ul. Szkolnej w Braniewie. Inwestycja finansowana jest z budżetu Wodociągów Miejskich Sp. z o. o. oraz z pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Prace już trwają, działania są przeprowadzane tak w budynku przepompowni, jak i w zbiornikach na wodę, które są remontowane. Zakres modernizacji jest szeroki i obejmuje m.in. demontaż i likwidację części istniejącej infrastruktury technicznej, remont i adaptację istniejącego budynku przepompowni, remont zbiorników retencyjnych, wykonanie instalacji elektrycznych i automatyki w pompowni, ułożenie rurociągów zewnętrznych i  ułożenie kabli zewnętrznych.

Będzie oszczędniej
Przepompownia wody pitnej będzie w pełni zautomatyzowana i będzie działała bezobsługowo.
— Zamontowane pompy są energooszczędne, bardziej wydajne i przyjazne dla środowiska — mówi Bartłomiej Fita, prezes Wodociągów Miejskich Sp. z o. o. — Dodatkowo modernizacja zbiorników na wodę zapewni mieszkańcom Braniewa bardzo dobrą jakość wody.
Bartłomiej Fita podkreśla, że oszczędność energii jest jednym z priorytetowych zadań tej inwestycji. Nowe pompy, które zostaną zamontowane, zużyją znacznie mniej prądu. Ważne są również prace dotyczące uzdatniania wody. Istniejące zbiorniki retencyjne przejdą bowiem konieczny remont.
— Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że przepompownia będzie funkcjonowała bezobsługowo i nie będzie potrzeby angażowania do jej nadzoru kilku pracowników — mówi Fita.
Oczywiście nadzór nad bezpieczeństwem będzie sprawował monitoring (z siedzibą w braniewskiej oczyszczalni), dzięki rozmieszczonym na terenie przepompowni kamerom.

Jak to działa?
Do przepompowni przy ul. Szkolnej w Braniewie woda trafia z pięciu studni w Rogitach, gdzie znajduje się stacja uzdatniania wody. W braniewskiej przepompowni znajduje się specjalny zbiornik (o pojemności aż 1 tys. metrów sześc.), w którym woda jest przechowywana i na bieżąco zużywana przez mieszkańców. Zapas tej wody wystarcza na około 6 godzin (np. w przypadku awarii).
Istniejący zbiornik również przechodzi konieczny remont. Jest piaskowany, szpachlowany, pomalowany specjalną farbą.
Prace związane z modernizacją przepompowni odbywają się przy zachowaniu ciągłości funkcjonowania przepompowni i dostawy wody pitnej dla mieszkańców Braniewa.

 

 

 

 

 


DOSTARCZYMY WAM GAZETĘ!

Chcecie w swoim sklepie, firmie, zakładzie, instytucji nowy numer Nowin Północnych?

Nowiny Północne to nowa BEZPŁATNA (!) gazeta ukazująca się między innymi na terenie powiatu braniewskiego.

Dostarczymy ją do Was! Wystarczy, że do nas napiszecie, albo zadzwonicie!

KONTAKT:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 


Wojciech Andrearczyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe