Skaner będzie prześwietlał kolejowe wagony

  • 08.06.2021, 15:47 (aktualizacja 08.06.2021, 16:16)
  • mł. asp. Marta Rosiak, oficer prasowy, Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie
loadingŁaduję odtwarzacz...
BRANIEWO. Pierwszy na granicy z Federacją Rosyjską skaner do prześwietlania wagonów kolejowych został dzisiaj oficjalnie przekazany do użytku.

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Oddziału Celnego w Braniewie otrzymali nowoczesny skaner do prześwietlania wagonów towarowych.

— Dla Krajowej Administracji Skarbowej priorytetem, obok zapewnienia bezpieczeństwa finansowego naszego państwa, jest również zapewnienie bezpieczeństwa obywateli, ale także zwalczanie przestępczości gospodarczej, zapewnienie równych warunków konkurencji, wsparcie legalnie działającego biznesu — mówi Magdalena Rzeczkowska, szef KAS.Prawidłowa, skuteczna realizacja takich zadań nie byłaby możliwa  bez wykorzystania nowoczesnych metod kontroli. A do takich metod kontroli zdecydowanie należy zaliczyć wielkogabarytowe urządzenie rtg.

— To wydarzenie należy traktować jako pierwszy etap w przebudowie, w powstaniu nowoczesnego przejścia granicznego w Braniewie, cieszymy się, że mamy nowoczesny rentgen, że kontrola będzie już kontrolą realną, która będzie służyła zabezpieczeniu interesów Rzeczypospolitej tych podatkowych oraz finansowych — mówi Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski.

Mariusz Pawłowski, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie, podziękował wszystkim służbom i instytucjom zaangażowanym w realizację inwestycji. Podkreślił, ze bez wzajemnej współpracy posadowienie urządzenia w tak trudnej lokalizacji byłoby niemożliwe.

Po okolicznościowych wystąpieniach nastąpiło poświęcenie skanera oraz uroczyste przecięcie wstęgi. Z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa, goście mogli w kilkuosobowych grupach zobaczyć, jak wygląda „serce” urządzenia.

Następnie uczestnicy udali się do pawilonu obsługi skanera, gdzie szef KAS dokonała symbolicznego wręczenia kluczy kierownikowi Oddziału Celnego w Braniewie, podinsp. Joannie Krakowiak.

Projekt budowy rentgena do prześwietlania pociągów formalnie został rozpoczęty w 2018 r., a rozmowy na temat posadowienia samego urządzenia odbywały się przy udziale przedstawicieli PKP, Urzędu Wojewódzkiego oraz Straży Granicznej. Ostatecznie skaner został zlokalizowany około 400 metrów od granicy państwa. 22 października 2019 r. Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie zawarła z wykonawcą umowę na roboty budowlane w systemie „zaprojektuj i wybuduj”, a proces realizacji inwestycji został rozłożony na etapy. Wartość umowy to ponad 22 mln złotych, w całości finansowana ze środków budżetowych.

Skaner będzie służył do wykrywania nielegalnych towarów, materiałów wybuchowych, broni a w szczególności do wykrywania skrytek w elementach konstrukcyjnych wszystkich rodzajów wagonów towarowych i kontenerów. Jest to nowoczesny i skuteczny sprzęt, którego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa towarowego, zdrowia obywateli, uczciwej współpracy międzynarodowej a przede wszystkim sprawnej i efektywnej kontroli.

 

 

 

 

 


DOSTARCZYMY WAM GAZETĘ!

Chcecie w swoim sklepie, firmie, zakładzie, instytucji nowy numer Nowin Północnych?

Nowiny Północne to nowa BEZPŁATNA (!) gazeta ukazująca się między innymi na terenie powiatu braniewskiego.

Dostarczymy ją do Was! Wystarczy, że do nas napiszecie, albo zadzwonicie!

KONTAKT:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 


mł. asp. Marta Rosiak, oficer prasowy, Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie

Zdjęcia (22)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
???
??? 08.06.2021, 21:03
Zdjęcie nr 17....tory....mur....wieża...????

Pozostałe