Autobusem do Ornety. Będzie nowe połączenie

  • 25.05.2021, 14:24 (aktualizacja 25.05.2021, 14:34)
  • Wojciech Andrearczyk
Autobusem do Ornety. Będzie nowe połączenie
POWIAT BRANIEWSKI. Trzy razy dziennie – w obie strony. Już od 1 lipca 2021 roku powinna ruszyć linia autobusowa z Braniewa do Ornety przez Płoskinię i Pieniężno.

Uruchomienie takiej linii (i trzech innych w województwie) zapowiedział dzisiaj podczas konferencji prasowej marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marek Gustaw Brzezin.

Potrzebę uruchomienia takiego połączenia z Braniewa do Ornety postulował 29 kwietnia 2021 roku Marcin Kazimierczuk, radny Sejmiku Wojewódzkiego. Złożył on w tej sprawie interpelację do Marszałka Województwa.

— Zgodnie z informacją zawartą na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych dofinansowywane jest przywracanie lokalnych połączeń autobusowych — informował radny Marcin Kazimierczuk. — Dzięki temu mieszkańcy, przede wszystkim z mniejszych miejscowości, będą mogli dotrzeć środkami transportu publicznego do pracy, szkół, placówek zdrowia i instytucji kultury. Zwiększenie siatki połączeń autobusowych stworzy także możliwość znalezienia pracy w miejscowościach, do których dojazd był dotychczas utrudniony lub niemożliwy.

Radny Kazimierczuk pytał również o możliwość uruchomienia takich linii w innych powiatach: elbląskim, bartoszyckim i lidzbarskim.

12 maja 2021 r. radny otrzymał odpowiedź, która dzisiaj została potwierdzona przez marszałka Brzezina: Województwo, jako organizator publicznego transportu zbiorowego, planuje uruchomienie linii komunikacyjnych  m.in. w powiatach braniewskim i lidzbarskim. Pieniądze na ten cel będą pochodziły z budżetu Województwa i ze wspomnianego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

— Planowane połączenia będą komplementarnym uzupełnieniem istniejącej sieci autobusowej i kolejowej – stworzą możliwość dojazdu do miejscowości stanowiących węzły komunikacyjne, z których pasażer będzie mógł dogodnie kontynuować podróż koleją lub komercyjnym transportem autobusowym — podkreślił Marcin Kuchciński, wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Aby otrzymać dofinansowanie na uruchomienie i utrzymanie tych linii samorząd Województwa musi złożyć wniosek do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego. To od jego decyzji będzie zależało, czy wniosek zostanie dalej rozpatrzony i czy pieniądze zostaną przyznane.
— Wojewoda w rozmowie ze mną potwierdził, że jeżeli wnioski wypełnią wymogi formalne to mogą liczyć na dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych — zapewnia radny Sejmiku Marcin Kazimierczuk.

Na razie nie wiadomo, kto miałby realizować przewozy, ale samorządowcy przekonują, że są zainteresowani przewoźnicy. Nie wiemy także, w jakich godzinach będą kursowały autobusy.
— Będzie to uzależnione od istniejących już przewozów, dojazdów do pracy, do szkoły, tak, aby w przyszłości usługa ta mogła zbilansować się ze sprzedaży biletów — mówi marszałek Gustaw M. Brzezin.

 

 

 


 

SZUKAMY PUNKTÓW KOLPORTAŻU GAZET!

Jeśli chcieliby Państwo, aby w Państwa sklepach, firmach, zakładach pracy, instytucjach pojawiły się Nowiny Północne – nowa BEZPŁATNA (!) gazeta ukazująca się między innymi na terenie powiatu braniewskiego
– prosimy o KONTAKT:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96 


Wojciech Andrearczyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe