Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu

Pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego. Jak się do niej przygotować?

Powody wizyty dziecka u psychologa są różne. Czasem dotyczą niepokojących zachowań, innym razem problemów z emocjami lub sytuacji rodzinnej. Bez względu na okoliczności, pojawienie się w gabinecie specjalisty to stresujące wydarzenie, do którego warto się odpowiednio przygotować.
Pierwsza wizyta u psychologa dziecięcego. Jak się do niej przygotować?

W jaki sposób rodzice bądź opiekunowie powinni wyjaśnić dziecku, w jakim celu odwiedza lekarza oraz czego może się ono spodziewać na wizycie? Wyjaśniamy.

Rozmowa z dzieckiem jest kluczowa. Odpowiedz na wszystkie pytania

Podjęcie decyzji o zaprowadzeniu dziecka do psychologa to jedno. Przed spotkaniem czeka Cię jeszcze poważna rozmowa, podczas której wyjaśnisz malcowi, jak będzie wyglądało spotkanie. Dziecko w wieku przedszkolnym z pewnością chciałoby wiedzieć, do kogo idzie oraz po co. Jeśli masz taką możliwość, pokaż mu zdjęcie specjalisty i wyjaśnij, że jest to lekarz. Od razu zaznacz też, że podczas wizyty nie będą przeprowadzane żadne zabiegi, których dziecko mogłoby się obawiać.

Spotkanie będzie miało formę rozmowy, a nawet specyficznej zabawy. Psycholog dziecięcy dobierze metodę działania do możliwości małego pacjenta. Zaproponuje takie aktywności, które pozwolą mu jak najlepiej ocenić zachowania dziecka i zdobyć jego sympatię. W przypadku rozmowy ze starszakiem powiedz wprost, dlaczego zdecydowałaś/eś się na umówienie go do psychologa. Być może niepokoją Cię pewne zachowania dziecka, martwi fakt, że maluch nie ma koleżanek albo nie może spać w nocy. Postaw na szczerość, niczego nie ukrywaj. Zaznacz, że wizyta potrwa około 50 minut, a gabinet psychologa jest bezpieczną strefą, w której panuje przyjemna atmosfera. Przygotuj dziecko na to, że w gabinecie prawdopodobnie nie będzie Cię obok – poczekasz przed wejściem. Nie oczekuj, że dziecko z entuzjazmem podejdzie do spotkania z lekarzem. Ważne jest to, aby panicznie się nie bało i odważyło się otworzyć przed terapeutą.

Rozważnie wybierz psychologa, który poprowadzi konsultację z dzieckiem

Dobry psycholog to osoba doświadczona, posiadająca odpowiednie kwalifikacje. Przed umówieniem wizyty warto sprawdzić, w jakich problemach specjalizuje się dana osoba. Na stronie Specjalistycznej Poradni Psychologiczno - Seksuologicznej SPPS można znaleźć szczegółowe informacje o zatrudnionych w niej psychoterapeutach. W przypadku wątpliwości, istnieje możliwość skontaktowania się z wybranym lekarzem i zapytania, czy podejmie się prowadzenia terapii w danym zakresie. Co jeszcze trzeba wiedzieć? Na pierwsze spotkanie należy przynieść opinie i diagnozy, jeśli takie posiadamy. Zanim psycholog poświęci czas dziecku, porozmawia z rodzicem / opiekunem. Na tej podstawie będziesz w stanie określić, czy podejście i nastawienie lekarza Ci odpowiada. Jeśli tak, nie pozostanie nic innego, jak umówić wizytę i przyprowadzić na nią dziecko.


Podziel się
Oceń

Reklama
News will be here
Reklama
Reklama