Spójrz w majowe niebo

  • 01.05.2021, 09:12
  • Inf. Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
Spójrz w majowe niebo © Marcin Zabłocki / Muzeum Mikołaja Kopernika
RONIN K. FROMBORKA. Od 1 maja będzie można już odwiedzać Park Astronomiczny w Roninie pod Fromborkiem. W dniach od 1 do 3 maja jego teren będzie otwarty dla odwiedzających od 9:30 do 16:30.

Od 4 maja otwierane są muzea i będzie można zwiedzać pawilony astronomiczne z przewodnikiem, a w weekendowe wieczory o godz. 22:00 (przy dobrej pogodzie) będą organizowane nocne pokazy nieba.

W tym roku mija 40 lat od powstania Obserwatorium Astronomicznego na Żurawiej Górze, na bazie którego powstał Park Astronomiczny. Rok 1981 jest przyjmowany jako data powstania obserwatorium, ponieważ w tym roku został wybudowany pierwszy pawilon obserwacyjny – do dziś nazywany Białym Pawilonem.

Starania o powstanie obserwatorium zostały rozpoczęte kilka lat wcześniej. W planie pracy Działu Astronomicznego Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku na rok 1981 znajduje się zapis „Zorganizowanie dostrzegalni na Górze Żurawiej”. Społeczny Komitet Budowy Obserwatorium Astronomicznego we Fromborku otrzymał na ten cel pieniądze z funduszu nagrody Mistrz Gospodarności, przyznane przez Radę Narodową Fromborka. Z pawilonu prowadzone były obserwacje astronomiczne z młodzieżą, która przyjeżdżała do Fromborka już od 1978 r. w ramach akcji „Wakacje w Planetarium”.

W ciągu 40 lat to piękne miejsce przeszło wiele zmian.

ZOBACZ stronę internetową Parku Astronomicznego

 

 

 


SZUKAMY PUNKTÓW KOLPORTAŻU GAZET!

Jeśli chcieliby Państwo, aby w Państwa sklepach, firmach, zakładach pracy, instytucjach pojawiły się Nowiny Północne – nowa BEZPŁATNA (!) gazeta ukazująca się między innymi na terenie powiatu braniewskiego
– prosimy o KONTAKT:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96


Inf. Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe