Czy warto korzystać z dwóch kart kredytowych w parze z inną osobą?

  • 17.01.2021, 23:26 (aktualizacja 17.01.2021, 23:29)
  • Artykuł sponsorowany
Czy warto korzystać z dwóch kart kredytowych w parze z inną osobą?
Będąc w parze z drugą osobą bardzo często może zdarzyć się tak, że będziemy chcieli lepiej zarządzać budżetem domowym. Jest na to kilka sposobów, a jednym z nich jest posiadanie dwóch oddzielnych kart kredytowych, co może być z pewnych przyczyn bardzo korzystne, choć z drugiej strony ma też to swoje wady. W innym przypadku para musiałaby zdecydować się na propozycję bez dodatkowej karty. Opłacalność tego, czy lepiej razem lub oddzielnie, można rozpatrzyć na kilka okoliczności. Może się zdarzyć nawet tak, że w jednych bankach za dodatkową kartę będzie trzeba zapłacić, a w innych może być ona darmowa.

Dwie karty i jeden limit kredytowy

Posiadanie dodatkowej karty nie jest zależne od tego czy para jest małżeństwem. Para może zostać obciążona limitem kredytowym, który może być przypisany jednie na posiadacza karty głównej. Natomiast dodatkowa karta nie będzie wliczana do zdolności kredytowej. Sytuacja taka może być korzystna w przypadku, kiedy jedna z osób posiada niskie dochody. Jeden limit kredytowy jest także opłacalny ze względu na to, że para korzysta z jednego wyciągu, na którym widnieją wszystkie operacje, co pomaga lepiej kontrolować budżet domowy.

Czemu nie dwie karty?

Niestety, posiadanie limitu kredytowego związanego z dwoma kartami dla pary niebędącej małżeństwem jest całkowicie nieopłacalne w przypadku spłaty długu, gdyż kredytobiorcą jest jedynie posiadacz karty głównej, a więc to on musi spłacić wszelkie należności do banku, dla którego nie ma znaczenia, kto narobił tego długu. Problem może pojawić się również wtedy, gdy para będzie chciała starać się o inny kredyt, na przykład hipoteczny. Posiadanie obciążonego limitu nie pozwoli bowiem na budowanie pozytywnej historii kredytowej, zresztą już samo posiadanie karty kredytowej nawet z niewykorzystywanym limitem jest odnotowane w BIK: https://pamietnikwindykatora.pl/karta-kredytowa-a-informacja-w-bik/.

Co w końcu wybrać?

A więc dokonania właściwego wyboru może nie być takie łatwe jak się na początku wydaje. Wiele może zależeć od dochodów, jakie każdy wnosi do budżetu domowego. Przed wybraniem drugiej, dodatkowej karty, warto także dokładnie przeanalizować dokładne koszty za kartę. Posiadanie dwóch kart może wydawać się korzystne, lecz nie zawsze tak musi być.

 

 

Artykuł sponsorowany

Podziel się:


Pozostałe