Orzeczenie o winie w trakcie rozwodu. Przedstawiamy vademecum najważniejszych informacji

  • 10.09.2020, 21:09
  • Artykuł partnera
Orzeczenie o winie w trakcie rozwodu. Przedstawiamy vademecum najważniejszych informacji
Rozwód nigdy nie był i nigdy nie będzie łatwym przeżyciem dla obu stron małżeństwa. W trakcie trwania tego ciężkiego czasu należy podjąć wiele ważnych, przyszłościowych decyzji. Jedną z nich jest orzeczenie o winie jednej ze stron.

Czy warto decydować się na taki dokument? A może lepszym rozwiązaniem będzie rozwód bez orzekania o winie? Przedstawiamy najważniejsze aspekty takiego wniosku. Razem z nami przez rozwód przejdziesz maksymalnie szybko i bezboleśnie.

Ile trwa rozwód? Wszystko uzależnione jest od rodzaju pozwu złożonego do sądu

Jednym z podstawowych czynników w trakcie rozwodu jest czas trwania prawnego zakończenia związku małżeńskiego. Należy zauważyć, że najszybszym wyrokiem sądu cechuje się rozwód bez orzekania o winie. To w tej chwili zdecydowanie najpopularniejszy sposób na rozwiązanie pożycia w Polsce. Zauważalnie więcej czasu zajmuje rozstrzygnięcie winy podczas rozwodu. Sąd bowiem musi najpierw przyjąć, a następnie dokładnie przeanalizować argumentację złożoną przez jedną ze stron. Warto podkreślić istotę prezentowania wyłącznie rzeczowych dowodów, które rzeczywiście bezpośrednio wpływały na rozpad małżeństwa. Naturalnym zachowaniem będzie także odpieranie zarzutów przez stronę początkowo obarczoną za zaistniałą sytuację. To znacząco wydłuży proces. Może on ciągnąć się nie tyle tygodniami, co nawet miesiącami lub latami. Realnym obrotem spraw jest orzeczenie przez sąd rozwodu z winy obu stron – to trzecia możliwość zakończenia związku.

Brak orzeczenia o winie podczas rozwodu. Prezentujemy kilka wymiernych zalet

Prawne zakończenie związku nie zawsze musi kojarzyć się z burzliwymi dyskusjami i brudami pranymi na wokandzie sądowej. Brak orzekania o winie to dojrzale podjęta decyzja o zamknięciu małżeństwa lub wyrok ogłoszony z powodu niemożliwości obarczenia winą konkretnej osoby. W skutecznej mediacji bądź podjęciu racjonalnej decyzji dotyczącej wniosku rozwodowego może pomóc specjalista, jak Kancelaria Adwokacka Chojka. Pozew o rozwód bez orzekania o winie zauważalnie przyśpieszy całość procesu. Taki obrót spraw nie wyklucza alimentów. Jednak w tym wypadku dotyczy to przede wszystkim małżonka, który znalazł się w niedostatku finansowym. Kolejnym argumentem przemawiającym za rozwodem bez orzekania o winie jest ekonomia. Warto podkreślić, że brak wskazania winnego rozpadu małżeństwa jest zauważalnie tańsze od innych sposobów na prawne zakończenie związku.

Dlaczego małżonek decyduje się na złożenie pozwu z orzeczeniem o winie?

Rozwód orzekający o winie niesie za sobą szereg konsekwencji. Nieodwracalne zakończenie związku to tylko wierzchołek góry lodowej. Zdecydowana większość osób decyduje się złożyć pozew z orzeczeniem a Takie może być przyznane dziecku, ale zdarzają się również przypadki, kiedy alimentami objęta jest strona poszkodowana. Zgodnie z prawem, finansowanie odbywa się nie tylko przy niedostatku, ale także kiedy poprzez rozwód osoba uznana za niewinną rozpadu pożycia pogorszy dotychczasową sytuację materialną.

 

 

 

 

Artykuł partnera

Podziel się:


Pozostałe