Bocznica szansą dla trasy nadzalewowowej

  • 07.05.2016, 21:02
  • Sebastian Malicki / portEl.pl
Bocznica szansą dla trasy nadzalewowowej MS, archiwum portEl.pl
Kolej nadzalewowa między stacjami Braniewo i Elbląg-Zdrój ma być bocznicą kolejową Dzięki temu utrzymanie linii, którą chcą przejąć samorządy, będzie tańsze. Po torach mają jeździć drezyny. Niewykluczone że wrócą też pociągi.

Sprawa przyszłości kolei nadzalewowej powoli się wyjaśnia. Chcą ją przejąć lokalne samorządy, na czele ze Starostwem Powiatowym w Braniewie. Poszczególne gminy przyjmują uchwały w sprawie przejęcia torowiska, które ma być bocznicą kolejową.
— W przypadku bocznicy łatwiej spełnić warunki techniczne, aby uzyskać pozwolenie na użytkowanie — mówi Leszek Dziąg, starosta powiatu braniewskiego. — Nie bez znaczenia są także mniejsze koszty utrzymania bocznicy kolejowej.

Na razie potrzebne jest 20 tys. złotych na pierwsze prace związane z przejęciem linii.
— Jeszcze za wcześnie, aby mówić o dalszych kosztach — mówi starosta braniewski.

Dobra wiadomość dla regionu jest taka, ze najprawdopodobniej kolej nadzalewowa nie zniknie z krajobrazu Polski. Samorządy chcą przejąć tory, a Polskie Linie Kolejowe nie zamierzają im przeszkadzać, po spełnieniu określonych warunków. Obie strony muszą teraz uściślić warunki przejęcia linii. Na dokładną koncepcję funkcjonowania przyjdzie czas później.
— Sukcesem będzie, jeżeli w tym roku na toru wyruszą drezyny — Leszek Dziąg studzi zapał potencjalnych pasażerów. — Docelowo na trasie mają jeździć pociągi. Drezyny na razie stoją w Tolkmicku. Po przejęciu torów i przygotowaniu do użytkowania wyjadą na trasę.

Sebastian Malicki / portEl.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
braniewiak
braniewiak 08.05.2016, 11:26
Dobra ale Elbląg tą linia na zdrój ciąga wagony do ciepłowni
Kupryjan Tadeusz
Kupryjan Tadeusz 08.05.2016, 10:27
Z czasem być może trasa kolejowa Braniewo Elbląg stanie się dochodową,jednak wg.mnie muszą tam jeździć ciuchcie bo tylko one będą przyciągać chętnych nawet z dalszych części Polski.To byłaby chyba jedyna taka kolej w Polsce bo ta ostatnia w Chabówce jest ponoć likwidowana.Taki uroczy zakątek Polski nie morze pójść w nie pamięć,trzeba o to walczyć a efekt na pewno będzie pozytywny.

Pozostałe