Studenci w armii. Ruszyła Legia Akademicka

 • 11.08.2020, 18:21 (aktualizacja 11.08.2020, 18:25)
 • Inf. prasowa 9BBKPanc.
Studenci w armii. Ruszyła Legia Akademicka © 9BBKPanc.
BRANIEWO. W ramach programu „Legia Akademicka” podczas tegorocznych wakacji w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej szkolą się studenci-ochotnicy z całego kraju.

Pierwsi ochotnicy stawili się w 9 brygadzie już w sobotę wieczorem. W niedzielę (9 sierpnia) od rana przybywali kolejni. W związku z zagrożeniem koronawirusem, wcielenie do jednostki odbywało się zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami. Każdemu ochotnikowi mierzono temperaturę. Wszyscy musieli wypełnić ankietę i spotkać się z przedstawicielami wojskowej służby zdrowia. Później formalności, umundurowanie i zakwaterowanie.

— Planujemy wcielenie około 240 studentów — mówi ppłk Zbigniew Graca, komendant Ośrodka Szkolenia Legii Akademickiej w Braniewie. — Musimy pamiętać, że są to ochotnicy, którzy w każdej chwili mogą zrezygnować. Zobaczymy ilu z nich stawi się do jednostki, a później dotrwa do przysięgi.

Przyjechali z całej Polski. Są wśród nich mieszkańcy zarówno Elbląga czy Trójmiasta, ale też Krakowa i Nowego Sącza. Tym razem zdecydowana większość ochotników to płeć piękna. Studiują na różnych uczelniach w kraju. Część tegorocznych wakacji spędzą na szkoleniu wojskowym. Każdy z nich chce poznać wojsko „od środka”, niektórzy marzą o przygodzie, a jeszcze inni z wojskiem chcą związać się na dłużej.

— Wiele osób, które tu przyszło, na pewno myśli w przyszłości o służbie zawodowej — mówi Kacper z Warszawy. — To dobra okazja, by się sprawdzić.

— Chcę poznać swoje siły fizyczne i psychiczne — dodaje Gosia z Łodzi.

Studenci przybyli do jednostki po teoretycznym przeszkoleniu wojskowym, które odbyli w swoich macierzystych uczelniach. W 9 brygadzie przejdą szkolenie podstawowe, które potrwa trzy tygodnie i zakończy się egzaminem oraz przysięgą wojskową i nadaniem stopnia szeregowego rezerwy. Następnie dwa dni urlopu i chętni wrócą na drugą część szkolenia w ramach modułu podoficerskiego. Po zaliczeniu kolejnych trzech tygodni i kolejnych egzaminach otrzymają stopień kaprala rezerwy.

— Nasze nastawienie jest pozytywne — mówi ppłk Zbigniew Graca. — Postaramy się nauczyć tych młodych ludzi podstaw rzemiosła wojskowego. Najważniejsze jest to, żebyśmy wszyscy byli zdrowi. Z resztą damy sobie radę.

W poniedziałek (10 sierpnia) dowódca 9BBKPanc. płk Dariusz Kosowski spotkał się ze studentami-ochotnikami na porannym apelu.
— Witam Was w 9 brygadzie i życzę efektywnego szkolenia — mówił do ochotników płk Kosowski.

Po oficjalnym powitaniu, przedstawieniu kadry i uroczystym wręczeniu broni, były krótkie szkolenia. Dowódca brygady zwrócił ochotnikom uwagę na przestrzeganie zasad zachowania bezpieczeństwa informacyjnego (OPSEC) podczas komunikowania się w mediach elektronicznych, a przedstawiciel wojskowej służby zdrowia przypomniał zasady związane z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego w czasach pandemii. Po apelu ochotnicy rozeszli się do zaplanowanych zajęć.

Legia Akademicka to program skierowany do studentów, zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy chcieliby odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy, myślą o wstąpieniu do wojska i służbie czynnej. Program organizowany jest przez Ministerstwo Obrony Narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego realizacja składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Zajęcia teoretyczne odbywają się w formie wykładów w macierzystej uczelni.
Część praktyczna programu realizowana jest w czasie wakacji w wytypowanych ośrodkach szkolenia oraz jednostkach wojskowych. Jedną z takich jednostek jest 9 Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej.

 

 

 

 

 


 

Nowy drukowany numer Nowin Północnych
z
najdziecie w:

 • Urząd Miasta Braniewa
 • Braniewskie Centrum Kultury
 • Basen
 • Informacja Turystyczna
 • Urząd Gminy Braniewo
 • Żabka przy ul. Sikorskiego
 • Green Stuff na ul. Kościuszki
 • Poligrafia LASER Ksero Beata Andryskowska
 • Bricomarché
 • Starostwo Powiatowe w Braniewie
 • Bar „Przystanek u Andrzeja” w Pieniężnie
 • Urząd Miasta i Gminy w Pieniężnie
 • Urząd Miasta i Gminy we Fromborku


 

SZUKAMY PUNKTÓW KOLPORTAŻU!
Jeśli chcieliby Państwo, aby w Państwa sklepach, firmach, zakładach pracy, instytucjach pojawiły się Nowiny Północne – nowa bezpłatna gazeta ukazująca się między innymi na terenie powiatu braniewskiego – prosimy o KONTAKT.
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

Inf. prasowa 9BBKPanc.

Zdjęcia (21)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe