Jakie elementy można czyścić za pomocą myjki ultradźwiękowej? Ogranicza nas głownie wielkość urządzenia

  • 22.06.2020, 22:53 (aktualizacja 22.06.2020, 22:56)
  • Artykuł partnera
Jakie elementy można czyścić za pomocą myjki ultradźwiękowej? Ogranicza nas głownie wielkość urządzenia
Każdy brud można przy odpowiednim nakładzie pracy albo radykalnych środkach usunąć – często jednak nie tu jest problem. Cóż z tego, że wyczyścimy każdy zakamarek danego detali, jeśli przy okazji go uszkodzimy w sposób eliminujący go z użycia?

Nie dziwi więc, że takim zainteresowaniem cieszy się obecnie myjka ultradźwiękowa. Technologia ta nie jest nowa, na zachodzie pojawiła się już latach 50-tych, jednak w ostatnich dekadach urządzenia tego typu przybrały postać dużo łatwiej dostępną i możliwą do szerokiego zastosowania. Komu mogą się więc przydać?
 
Z mocy ultradźwięków korzysta się w szeregu zastosowań przemysłowych
 
Projektanci wszelkiego rodzaju filtrów głowią się nad tym, jak zachować wydajność przepływu przepuszczanego przez nie medium, ale jednak zatrzymać jak najdrobniejsze zanieczyszczenia. Pojemność każdego wkładu jest jednak ograniczona. Jak potem usunąć brud składający się z niezwykle drobnych cząstek? To jedno z zastosowań, w jakich myjka ultradźwiękowa, oferowana na naszym rynku np. przez firmę Rotortech, pokazuje swoją użyteczność. Energia spowodowanej ultradźwiękami kawitacji, a więc niezliczonych implodujących pęcherzyków, dotrze w dosłownie każdy zakamarek. Tam, gdzie mając do dyspozycji inne metody jesteśmy bezradni, myjka tego typu nie tylko rozwiązuje problem, ale robi to błyskawicznie.
W trosce o to, by nie marnować czasu i wysiłku, ale też nie ryzykować uszkodzeń, z takich urządzeń coraz częściej korzystają też warsztaty mechaniczne. Żaden nagar bądź innego rodzaju osad nie ma szans oprzeć się ultradźwiękom i to także dzieje się bardzo szybko – minęły czasy, gdy z naprawą trzeba było czekać, aż brud rozpuści się w ropie. A czas to pieniądz!
Zwłaszcza wszelkiego rodzaju przemysł korzysta z takiego zastosowania ultradźwięków bardzo szeroko – bo nie może sobie przecież pozwolić ani na czyszczenie niezbyt dokładne, ani na to, by pochłaniało ono zbyt wiele pracy.
 
Myjka ultradźwiękowa rozwiązuje także codzienne problemy
 
Z tego rodzaju urządzeń coraz szerzej korzysta jubilerstwo. Resztki pasty polerskiej, które wymagałyby od nas żmudnej pracy, zależnie od złożoności form konkretnych ozdób, to dla myjki ultradźwiękowej żaden problem. Fragmenty mas odlewniczych również poddają się jej bez trudu. Wszelkiego rodzaju naturalne, jednak irytujące naloty na reagującym z tlenowym otoczeniem metalu także. Jeśli tylko nie mamy do czynienia z wyrobami jedynie posrebrzanymi lub pozłacanymi, albo z koralami lub perłami, można go bez trudu wyczyścić w myjce.
Inną dziedziną, w której technologia ta jest niezwykle przydatna, jest wszelkiego rodzaju medycyna, w tym stomatologia. Protezy i najrozmaitsze narzędzia bez przeszkód mogą trafiać do myjek, podobnie jak np. delikatne w budowie aparaty słuchowe. Bezpiecznie wyczyścimy też np. płyty CD i niemal wszystko inne, czemu nie zagraża umieszczenie w wodzie ze środkiem czyszczącym, stanowiącej dla energii ultradźwięków medium przewodzące. Głównym ograniczeniem pozostaje więc pojemność konkretnego urządzenia, jednak jak można przekonać się przeglądając ofertę firmy Rotortech, ich wybór jest dziś nader szeroki.

 

Artykuł partnera

Podziel się:


Pozostałe