Rocznica urodzin twórcy pierwszego programowalnego komputera

  • 22.06.2020, 11:12
  • Wojciech Andrearczyk
Rocznica urodzin twórcy pierwszego programowalnego komputera © Wolfgang Hunscher, © Stahlkocher
Dzisiaj mija 110. rocznica urodzin Konrada Zuse – jednego z większych wynalazców żyjących w XX. wieku. Zuse urodził się w Berlinie, ale przez 12 lat mieszkał w Braniewie.

Konrad Zuse był niemieckim inżynierem, konstruktorem, pionierem informatyki. Zbudował pierwszy komputer działający w systemie binarnym.

Urodził się 22 czerwca 1910 r. w Berlinie (zmarł 18 grudnia 1995 w Hünfeld). Od drugiego roku życia mieszkał w Braniewie, „sennym miasteczku Prus Wschodnich” – jak wspominał po wielu latach. Co jeszcze zapamiętał z pobytu w naszym mieście? Jego ojciec był urzędnikiem pocztowym, „pruskim oficerem w najlepszym tego słowa znaczeniu”. Mieszkali w budynku poczty, naprzeciwko pięknego, starego ratusza. W pamięci 8-letniego chłopca zachował się widok uchodźców z I wojny światowej, którzy przechodzili przez Braniewo.
W 1919 roku mały Konrad poszedł do Liceum Hosianum — dwa lata wcześniej, niż inni jego koledzy. Fizyczna różnica była zauważalna i zdarzyło się nawet, że Zuse został pobity przez starszych i silniejszych kolegów. Z nauk w Hosianum zapamiętał szczególnie lekcje łaciny. Wspomnienia z tym przedmiotem miał okrutne. Po latach twierdził nawet, że nie bał się tak nalotów na Berlin w 1945 r., jak porannych godzin łaciny w braniewskim gimnazjum. W dużej mierze słynny konstruktor brał winę na siebie, przyznając, że z punktu widzenia swoich nauczycieli nie był dobrym uczniem. „Jako dziecko i młody człowiek byłem typem marzyciela, a moje myśli wędrowały wokół różnych tematów” – przyznawał po latach.

Tyle z biografii braniewskiej Konrada Zuse. Obszerny artykuł związany z postacią Konrada Zuse i jego osiągnięciami znajduje się tutaj: Konrad Zuse — wspomnienie komputerowego maga

 

Wojciech Andrearczyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe