„Dzień czołgisty” świętują na poligonie [ZDJĘCIA]

  • 17.06.2020, 17:18 (aktualizacja 17.06.2020, 17:21)
  • Marta Hajkowicz, st. chor. szt. Sebastian Wachek
„Dzień czołgisty” świętują na poligonie [ZDJĘCIA] © st. chor. szt. Sebastian Wachek
17 czerwca obchodzimy „Dzień czołgisty”, czyli Święto Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych. Dzień ten upamiętnia powrót do Polski 1. pułku czołgów Armii Polskiej gen. Józefa Hallera w 1919 roku. Była to pierwsza w Polsce jednostka wojskowa uzbrojona w gąsienicowe wozy bojowe.

Żołnierze 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej „Dzień czołgisty” spędzają na poligonie w Drawsku Pomorskim. Trwają tam ćwiczenia „Allied Spirit ’20”, które są częścią polsko-amerykańskich manewrów „Defender Europe”.

O początkach ćwiczeń pisaliśmy tutaj: Braniewscy pancerniacy na DEFENDER Europe [FOTO] Co wydarzyło się od tamtego czasu?


Laserowa symulacja rzeczywistej bitwy
Podczas poligonowych manewrów żołnierze 9BBKPanc. korzystają z systemu MILES (The multiple integrated laser engagement system). Jest to system wykorzystywany m.in. w armii amerykańskiej do symulacji rzeczywistej bitwy, w którym zamiast ostrej broni wykorzystuje się wiązki laserowe.
System ten strona amerykańska przekazała polskim żołnierzom, uczestniczącym w ćwiczeniach.
MILES wykorzystuje wiązki laserowe oraz podczerwień do symulacji rzeczywistej bitwy. Żołnierze na wyposażeniu osobistym posiadają przyrządy zintegrowane z bronią, za pomocą których „strzelają” wiąską podczerwieni. Ich kamizelki rejestrują trafienia i określają stopień zranienia. Analogiczny system został zamontowany na wozach bojowych oraz czołgach biorących udział w „walce”.
MILES to rozbudowany i skomplikowany system imitacji pola walki w warunkach polowych. Charakteryzuje się dużą realnością, żołnierze mogą oddać tylko tyle „strzałów”, ile posiadają w podstawowej jednostce ognia oraz na odległość skuteczną broni, którą posiadają na wyposażeniu. Ponadto w ramach systemu można imitować za pomocą GPS pola minowe czy ostrzały artyleryjskie. To wszystko powoduje, że działanie żołnierzy na „polu walki” musi być w pełni profesjonalne i zgodne ze sztuką wojenną.
Żołnierze 9BBKPanc. doskonale znają ten systemem, ponieważ używali go już podczas manewrów w 2019 roku w Niemczech oraz w trakcie misji na Łotwie. Jednak skala wykorzystania tego systemu w ćwiczeniu DEFENDER-Europe 20 Plus robi wrażenie i na pewno przyniesie korzyści w działaniu taktycznym w przyszłości.

Starcia ogniowe i obrona przeszkody wodnej
— Późnym popołudniem 9 czerwca żołnierze 9BBKPanc. wyruszyli z parku sprzętu technicznego, by zająć przygotowane wcześniej stanowiska obrony i czekać w gotowości na przeciwnika — relacjonuje st. chor. szt. Sebastian Wachek z 9BBKPanc. — Z rozpoznania wynikało, że ten ma się pojawić już wkrótce w rejonie działania 9 brygady.
Po nocy spędzonej na patrolach bojowych i odpieraniu ataków grup dywersyjnych nad ranem doszło do pierwszych poważnych starć ogniowych. Żołnierze, którzy jako pierwsi starli się z przeciwnikiem byli rozlokowani na pasie taktycznym Bucierz. Swoją zawziętością i zdeterminowaniem w obronie zmusili agresorów do wprowadzenia do walki sił głównych na wozach pancernych. Wzmocniony pododdział obrońców 9 brygady unieszkodliwił atakujące pojazdy i wycofał się bez strat na wcześniej ustalone stanowiska ogniowe w ugrupowaniu obronnym. Z biegiem czasu dynamika walk się rozwijała i polegała na dynamicznych manewrach i obronie wyznaczonych rejonów.
Do kolejnego dużego starcia doszło podczas obrony przeszkody wodnej. Żołnierze z Braniewa wykazywali się duża odwagą, ale wobec przeważającej siły przeciwnika wspartego desantem z powietrza, musieli ustąpić. Przemieścili się w głąb ugrupowania bZT, gdzie po odtworzeniu zdolności bojowych wrócili do obrony wyznaczonego rejonu odpowiedzialności.

Bitwa nad Złym Łęgiem
Scenariusz ćwiczenia DEFENDER-Europe 20 Plus przewidywał przeprawę wojsk przeciwnika przez jezioro Zły Łęg, natomiast zadaniem żołnierzy 9BBKPanc. było maksymalne utrudnienie tej przeprawy oraz zadanie jak największych strat przeprawiającym się oddziałom.
I tu znowu braniewscy żołnierze stanęli na wysokości zadania zaskakując przeciwnika nieschematycznym przygotowaniem rejonu do obrony oraz sposobem jej prowadzenia. „Walki” trwały bardzo długo i by przełamać obronę przeciwnik zmuszony był rzucać do walki kolejne pododdziały, które wciągane w głąb lasu przez manewry obronne, odskoki i okrążenia, ponosząc przy tym dotkliwe straty w ludziach i sprzęcie.

Wojskowi strażacy walczyli z pożarami
Na poligonie w Drawsku Pomorskim wraz z żołnierzami 9BBKPanc. jest Wojskowa Straż Pożarna z Braniewa. Wojskowi strażacy pojechali na poligon, by wzmocnić zabezpieczenie ppoż. podczas ćwiczenia DEFENDER-Europe 20 Plus. I szybko okazało się, że są tam bardzo potrzebni.
W związku z przedłużającym się okresem suszy w powiecie drawskim zagrożenie pożarowe na terenie poligonu jest bardzo wysokie. Tylko jednego dnia – w sobotę, 13 czerwca – wojskowi strażacy wspomagani przez ochotnicze zastępy straży pożarnej walczyli z czterema pożarami. Warto zaznaczyć, że w walce z żywiołem strażaków wspierali też żołnierze, którzy z dużym poświęceniem przyłączają się do gaszenia ognia. Sobotnie pożary objęły ponad 10 hektarów nieużytków i lasów.
Strażacy wciąż podążają za przemieszczającymi się pododdziałami wojskowymi i natychmiast reagują na powstające ogniska zapalne. Oprócz walki z żywiołem, strażacy z Braniewa odpowiedzialni są za zabezpieczenie ppoż. obozowiska oraz rejonu parku sprzętu technicznego. Od ponad dwóch tygodni są na ciągłym dyżurze i w każdej chwili gotowi są reagować na niebezpieczne sytuacje i nieść pomoc wszystkim potrzebującym.

Marta Hajkowicz, st. chor. szt. Sebastian Wachek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe