Ferie to dobry czas, żeby zostać żołnierzem

  • 17.12.2019, 19:04
  • Monika Jabłońska-Buder, rzecznik prasowy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej
Ferie to dobry czas, żeby zostać żołnierzem © DWOT
4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej po raz kolejny rozpoczyna projekt „Ferie z WOT”. Skierowany jest on do młodych osób, które uczą się lub studiują. W czasie zimowej przerwy w nauce brygada na Warmii i Mazurach oferuje szkolenie podstawowe zakończone złożeniem przysięgi wojskowej.

— Każdy pełnoletni uczeń lub student, który chce zostać żołnierzem Wojska Polskiego, a jednocześnie nie chce rezygnować z dotychczasowych aktywności,  ma szansę zrealizować swoje plany służąc w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej — podkreśla dowódca brygady, płk Mirosław Bryś. — Widzimy, że młodych ludzi bardzo interesuje służba w naszej formacji. Co trzeci żołnierz mojej brygady ma mniej niż 25 lat. Dużą grupą są uczniowie i studenci. Jednym z priorytetów było stworzenie takich rozwiązań, by umożliwić im udział w szkoleniach. Dlatego zdecydowaliśmy się uruchomić projekty „Ferie z WOT” oraz „Wakacje z WOT” które pozwalają młodym ludziom służyć Ojczyźnie bez uszczerbku w nauce.

Pierwsze szkolenia w ramach „Ferii z WOT” w województwie warmińsko-mazurskim rozpoczną się już 18 stycznia 2020 r. W  drugiej edycji projektu „Ferie z WOT” udział weźmie dwanaście brygad obrony terytorialnej.

Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie prowadzone w czasie ferii zakończy się złożeniem przysięgi wojskowej. To początek drogi, gdyż cały cykl szkolenia w WOT trwa 3 lata i jest podzielony na etapy: indywidualny, specjalistyczny i zgrywający. W tym czasie żołnierze szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, w dni wolne od pracy.

Wszyscy, którzy chcą wstąpić do WOT i wziąć udział w projekcie „Ferie z WOT” powinni już zgłaszać się do Wojskowych Komend Uzupełnień na terenie Warmii i Mazur. Wniosek o powołanie do służby można też złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę niemal 25 tys. żołnierzy. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.
 

Monika Jabłońska-Buder, rzecznik prasowy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe