Poligon, certyfikacja i uroczyste pożegnanie

  • 27.11.2019, 19:12
  • Inf. prasowa 9BBKPanc.
Poligon, certyfikacja i uroczyste pożegnanie © arch. 9BBKPanc.
W 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej pożegnano żołnierzy VI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa. Ich misja potrwa 6 miesięcy. Na Łotwie zastąpią swoich kolegów z V zmiany, którzy właśnie szykują się do powrotu do kraju.

Polski Kontyngent Wojskowy na Łotwie liczy niemal 200 żołnierzy i wchodzi w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP). Decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii oraz rejonie Morza Czarnego, była jednym z najważniejszych postanowień szczytu NATO, który odbył się 2016 roku w Warszawie.

Już po raz czwarty kontyngent wysyłany z Polski na Łotwę został sformowany na bazie czołgistów z Braniewa, których wspierają m.in. żołnierze 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy. Za każdym razem brygada z Braniewa kierowała na Łotwę pododdział w sile kompani czołgów z plutonami logistycznymi. Zasadniczy sprzęt kontyngentu stanowią czołgi PT-91 i wozy dowodzenia.

— Jako wasz przełożony jestem przekonany, że sprostacie postawionemu wam zadaniu i wykonacie je jak najlepiej — mówił do czołgistów płk Dariusz Kosowski, dowódca 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej.

W swoim przemówieniu do wyjeżdżających zwrócił się także gen. dyw. Krzysztof Radomski, dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, który podkreślił trud, jaki żołnierze włożyli w przygotowanie do wyjazdu i znaczenie pełnionej przez nich służby.

— Misja pełniona przez polskich żołnierzy w Republice Łotewskiej kształtuje nasz wizerunek wiarygodnego i ważnego partnera zaangażowanego w budowę bezpieczeństwa środowiska międzynarodowego — powiedział gen. dyw. Krzysztof Radomski.

Po odczytaniu rozkazu o skierowaniu VI zmiany PKW w rejon misji wojskowej został podpisany protokół o przekazaniu zmiany w podporządkowanie Dowództwa Operacyjnego RSZ. Protokół podpisali w imieniu Dowództwa Generalnego RSZ – gen. dyw. Krzysztof Radomski, a w imieniu Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych – płk. Mirosław Polakow.

Uroczyste pożegnanie żołnierzy wyjeżdżających na Łotwę zakończyła wspólna defilada pododdziałów 9 brygady i VI zmiany PKW Łotwa. Defiladę obserwowali przybyli na uroczystość goście, wśród nich samorządowcy i rodziny żołnierzy.

 

Kilka dni wcześniej w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu zakończyło się zgrupowanie poligonowe 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Jednym ze zrealizowanych tam przedsięwzięć była ocena stopnia wyszkolenia VI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego ŁOTWA.
Komisja powołana przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych uznała VI zmianę PKW za gotową do wyjazdu i objęcia obowiązków na Łotwie. Oceniano i sprawdzano m.in. wyposażenie żołnierzy, posiadanie wymaganych dokumentów, stopień znajomości języka angielskiego, oraz w ramach ćwiczenia taktycznego bojowe działanie kompanii czołgów.

 

Inf. prasowa 9BBKPanc.

Zdjęcia (23)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe