Zakończyli podstawowe szkolenie. Teraz przysięga

  • 19.10.2019, 09:57
  • Wojciech Andrearczyk
Zakończyli podstawowe szkolenie. Teraz przysięga © DWOT
Po raz kolejny w Braniewie odbędzie się przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy szkolili się na szkoleniu podstawowym w 43 Batalionie Lekkiej Piechoty w Braniewie.

Nowi żołnierze złożą przysięgę w niedzielę (20 października), o godz. 11:00, na placu jednostki wojskowej (9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie), przy ul. Sikorskiego 41.

Ponad 70 ochotników, którzy wypowiedzą słowa przysięgi wojskowej, wstąpiło w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej 5 października. Przez minione kilkanaście dni szkolili się intensywnie w Braniewie – podczas szkolenia podstawowego (cały cykl szkoleniowy trwa 3 lata). Przede wszystkim działali w terenie: uczyli się taktyki (marsz w terenie, zachowanie w przypadku ataku, bytowanie, elementy survivalu), obsługi broni i strzelania, czy udzielania pomocy medycznej (w tym na polu walki).

Żołnierze, którzy złożą przysięgę są mieszkańcami powiatów elbląskiego i braniewskiego, są także ochotnicy z Olsztyna i wielu innych miejscowości województwa warmińsko-mazurskiego.

Teraz przed nimi szkolenia rotacyjne – czyli jeden weekend w miesiącu, który spędzą na intensywnych ćwiczeniach „w polu”, jak i szkoląc się w teorii w macierzystych jednostkach. W tym czasie żołnierze poznają nowe wiadomości, utrwalają to, co poznali na szkoleniu podstawowym, ale przede wszystkim zgrywają się w ramach swoich plutonów i sekcji. Będą także wyjeżdżać na poligon.

W sumie żołnierze przez trzy lata spędzą w mundurze ponad 4 miesiące. Po przysiędze ponad 30 żołnierzy rozpocznie służbę w batalionie w Braniewie.

 

Wojciech Andrearczyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe