Organowa jesień w braniewskiej bazylice

  • 20.09.2019, 16:36 (aktualizacja 20.09.2019, 16:37)
  • Inf. prasowa Organizatorów
Organowa jesień w braniewskiej bazylice © Archiwum organizatorów
Już 21 września o godz. 19:00 w braniewskiej bazylice rozpocznie się II Braniewska Jesień Organowa. To kontynuacja festiwalu muzyki organowej zainaugurowanego rok temu.

Inspiracją do organizacji Braniewskiej Jesieni Organowej był montaż organów piszczałkowych w bazylice, który był kolejnym etapem odbudowy świątyni ze zniszczeń wojennych.
Wydarzenie jest kontynuacją przedwojennych tradycji tego miejsca – kościół św. Katarzyny w Braniewie jako jedyny w diecezji, przed zniszczeniem w 1945 roku, posiadał aż trzy odrębne instrumenty organowe. Wiązało to się również z bogatym życiem muzycznym, o którym świadczą m. in. wydrukowane w Braniewie, a obowiązujące w całej diecezji śpiewniki czy zbiory harmonizacji dla organistów. Również wspomnienia dawnych mieszkańców miasta potwierdzają ten fakt.

W trakcie II Braniewskiej Jesieni Organowej odbędzie się sześć koncertów, których wykonawcami będą wybitni organiści z Polski i zagranicy, wystąpią również inni muzycy. Koncerty będą się odbywały w kolejne soboty począwszy od 21 września do 26 października, o godzinie 19:00. Wstęp wolny.

Tegoroczna edycja festiwalu będzie miała wspólny mianownik, który połączy wszystkie koncerty. Będzie nim improwizacja organowa. Jest to sztuka, która przeżywa renesans. Na czym ona polega, będzie wyjaśniane w trakcie kolejnych koncertów festiwalowych.

 

Program koncertu inauguracyjnego (21 września):

Louis Vierne (1870-1937)
Hymne au soleil (z cyklu 24 Pièces de fantasie op. 53 nr 2)
Ave Maria op. 3
Clair de lune (z cyklu 24 Pièces de fantasie op. 53 nr 2)

Mieczysław Karłowicz (1876-1909)
Mów do mnie jeszcze
Pamiętam ciche jasne złote dnie

Karol Szymanowski (1882-1937); Alistair Wightman (*1947)
Etiuda b-moll op. 4 nr 3

Stanisław Moniuszko (1819-1872)
Pieśń wieczorna
Znasz-li ten kraj

Mieczysław Surzyński (1866-1924)
Capriccio fis-moll op. 36

Stanisław Moniuszko (1819-1872)
Morel
Piosenka bez tytułu (Znasz-li ten kraj)

Martin Gregorius (*1991)
Improwizacja

 

Terminarz koncertów:

21 września – Martin Gregorius (organy), Magdalena Cornelius (mezzosopran)
28 września – Patryk Podwojski (organy), Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni; drygent Karol Hilla
5 października – Roman Perucki (organy), Maria Perucka (skrzypce)
12 października – Michał Markuszewski (organy), Vox Intensa – zespół wokalny; dyrygent Sławomir Bronk
19 października – Adam Kowalski (organy)
26 października – Wolfgang Seifen (organy)

 

O artystach

Martin Gregorius – urodzony w Gdyni, koncertujący organista, studiował w Akademii Muzycznej w Gdańsku, Wyższej Szkole Muzycznej w Detmold oraz Narodowych Wyższych Konserwatoriach Muzycznych w Paryżu i w Lyonie. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich interpretacji i improwizacji organowej, pracując pod kierunkiem najwybitniejszych mistrzów z całego świata. W 2017 roku uzyskał tytuł doktora w zakresie sztuki muzycznej na Akademii Muzycznej w Poznaniu. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów improwizacji i interpretacji muzyki organowej. Za wybitne osiągnięcia artystyczne i naukowe otrzymał stypendia i nagrody m.in. Prezydenta Rzeczypospolitej Polski oraz Prezesa Rady Ministrów. Występował w wielu krajach Europy a także w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Japonii. Nagrywał dla polskich i japońskich stacji telewizyjnych oraz dla polskiego, niemieckiego i francuskiego radia. Prezentował referaty na konferencjach muzykologicznych w kraju i za granicą. W sezonie koncertowym 2017/2018 pełnił funkcję Organisty Tytularnego Sapporo Concert Hall w Japonii, gdzie wydał debiutancką płytę „Taniec witraży”. Od 2018 roku jest kantorem, dyrektorem chórów i organistą kościoła św. Pankracego w Gütersloh w Niemczech.

Magdalena Cornelius – jest absolwentką wydziału wokalnego w klasie śpiewu prof. Ewy Czermak Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Występowała na licznych festiwalach, koncertach i recitalach wokalnych w kraju i za granicą. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych m.in. III nagrody w kategorii oratoryjno-pieśniarskiej na VIII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju 2006 r., nagrody specjalnej na IV Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Haliny Halskiej we Wrocławiu 2007 r. Pracowała pod kierunkiem wybitnych profesorów, m. in. Glorii Banditelli, Teresy Żylis-Gara, Carol Richardson-Smith, Christiana Elssnera oraz Claudii Eder. Ukończyła także historię na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.
 


 

Inf. prasowa Organizatorów

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe