Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Wybory do Rady Powiatu Braniewskiego – Leszek Dowgiałło

Wolność nie jest dana raz na zawsze. Przysięga terytorialsów

Kolejni żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej złożyli uroczystą przysięgę. Kilkudziesięciu z nich rozpocznie służbę w 43 Batalionie Lekkiej Piechoty w Braniewie.
Wolność nie jest dana raz na zawsze. Przysięga terytorialsów

Autor: © 4W-MBOT

1 września 1939 r. wybuchła II wojna światowa. Dokładnie 80 lat później, 1 września 2019 roku, słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało ponad 200 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Było to już szóste zaprzysiężenie żołnierzy Obrony Terytorialnej na Warmii i Mazurach w tym roku.

Przysięgę w Olsztynie złożyło ponad 200 osób, wśród nich 48 kobiet. To mieszkańcy Olsztyna, Szczytna, Elbląga, Braniewa, Ostródy, Morąga, Bartoszyc, Giżycka i wielu innych miejscowości z województwa warmińsko-mazurskiego.

Dowódca brygady zwracając się do swoich żołnierzy podkreślił, że złożenie przysięgi wojskowej w tak wyjątkowym dniu to powód do dumy, ale i ogromna odpowiedzialność. Dodał, że poprzednicy, nie wahali się złożyć największej ofiary własnego życia, abyśmy mogli żyć, pracować i służyć w wolnym kraju.
— To jednak co czyni przywołanych poprzedników, bohaterów walki o wolność, wielkich patriotów żywymi, to nie tylko nasza pamięć historyczna, ale prawdziwa identyfikacja z nimi poprzez nasze czyny – zaznaczył płk Mirosław Bryś, wskazując tym samym swoim żołnierzom misję WOT.

Podczas uroczystości, szer. Paulina Rudziewicz, w imieniu wszystkich składających przysięgę, podziękowała dowódcom i instruktorom za zaangażowanie i trud włożony w szkolenie. Zwróciła się również do rodzin i kolegów.
— Dziękujemy naszym rodzinom za miłość, za wsparcie i za słowa otuchy w trudnych chwilach. Dziś wracając do domów pamiętajmy o szlachetnej postawie bohaterów II wojny światowej i o tym, że w czasach wojny nie ma młodości, nie ma normalnego życia. Doceńmy więc dziś naszą wolność — powiedziała szeregowy Rudziewicz.

Obecnie w WOT służbę pełni ponad 21 tys. żołnierzy. Ponad 2 tys. żołnierzy to mieszkańcy z Warmii i Mazur. Terytorialsi składający przysięgę 1 września w Olsztynie to ludzie młodzi. Aż 87 proc. żołnierzy jest wieku 35 lat oraz mniej. W szkoleniu podstawowym silną grupę tworzą panie – jest ich blisko 23 proc.
Wśród przysięgających byli przedstawiciele wszelkich profesji, m. in. geodeta, fizjoterapeuta, radca prawny, psycholog, pracownik poczty, technik farmacji, urzędnik skarbowy, pedagog i pracownik lasów państwowych. Przysięgę złożyli nauczyciele, listonosz, stolarz, mechanik, księgowa oraz dyrektor. Dużą grupę przysięgających stanowili uczniowie szkół średnich i tegoroczni absolwenci.

Ponad 25 proc. żołnierzy składających przysięgę to mieszkańcy powiatu olsztyńskiego, a 12 proc. pochodzi z powiatu szczycieńskiego. Ponad 13 proc. żołnierzy pochodzi z powiatu elbląskiego, a ponad 1 proc. mieszka w Braniewie. Blisko 15 proc. żołnierzy pochodzi z Iławy, a ponad 12 proc. z powiatu lidzbarskiego. Ponad 15 proc. ochotników mieszka w powiecie ostródzkim, z czego połowa to mieszkańcy Morąga. Pozostali przysięgający to mieszkańcy powiatu działdowskiego, nowomiejskiego, nidzickiego, giżyckiego, ełckiego, mrągowskiego, piskiego i ostródzkiego.
 

Misja WOT
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji zarządzania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. WOT swój potencjał opiera na żołnierzach-ochotnikach. Obecnie liczebność WOT przekroczyła już 21 tys. żołnierzy.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama