Pogodowy Kryzys. Ćwiczenia strażaków i żołnierzy

  • 21.08.2019, 13:08 (aktualizacja 30.08.2019, 07:47)
  • ID
Pogodowy Kryzys. Ćwiczenia strażaków i żołnierzy © mł. bryg. Ireneusz Ścibiorek, oficer prasowy PSP w Braniewie
Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie zorganizowali wspólnie z żołnierzami 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie ćwiczenia „Pogodowy Kryzys 2019” w ramach doskonalenia zawodowego formacji mundurowych. Ćwiczenia miały miejsce 20 sierpnia 2019 r.

To pierwsze ćwiczenia przeprowadzone wspólnie z udziałem strażaków oraz żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W ramach współpracy mundurowych obserwował je Starosta Braniewski Karol Motyka, Dowódca 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie ppłk Jarosław Kowalski oraz Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie bryg. Zbigniew Januszko.

 

Zmagania ćwiczebne zostały podzielone na trzy epizody, których miejscem realizacji było miasto Braniewo oraz wybrane miejscowości na terenie gminy Braniewo. 

 

Epizod nr I – „Zamieszanie w koszarach” to prezentacja sprzętu oraz praktyczny pokaz zasad i metod udzielania pierwszej pomocy, wykorzystania podręcznego sprzętu gaśniczego oraz obsługi sieci hydrantowej. Epizod ten został zrealizowany w siedzibie Wojsk Obrony Terytorialnej w Braniewie.

Epizod nr II – „Lokalne podtopienia – niebezpieczna cofka” to już praktyczne ćwiczenia mundurowych reprezentujących obie formacji na terenie nieczynnej żwirowni w Klejnowie oraz w pobliżu linii brzegowej Zalewu Wiślanego w miejscowości Nowa Pasłęka. Strażacy zapoznali żołnierzy WOT z technikami układania worków z piaskiem, zaprezentowali sprzęt wykorzystywany do działań powodziowych oraz do ratownictwa wodnego.

Epizod nr III – „Leśny kryzys – pozostawieni sami sobie” to kolejne ćwiczenia zrealizowane tym razem na obszarze leśnym Nadleśnictwa Zaporowo w pobliżu miejscowości Rusy gm. Braniewo. Scenariusz epizodu zakładał zaginięcie osoby na obszarze leśnym oraz dodatkowo pożar lasu. Warunki terenowe nie ułatwiały mundurowym prowadzenia działań zarówno podczas przeszukiwań obszaru leśnego w poszukiwaniu zaginionej osoby oraz przemieszczaniu duktami leśnymi, gdzie ćwiczący napotkali liczne przeszkody w postaci przewróconych drzew. W działaniach wykorzystano pilarzy WOT, samochody ciężarowe, quady i motocykle stanowiące wyposażenie 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie. W działaniach strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie wspierali strażacy – ochotnicy z jednostek OSP Braniewo, OSP Gronowo, OSP Lipowina i OSP Żelazna Góra.

Łącznie w ćwiczeniach zaangażowanych zostało blisko 100 żołnierzy 43 Batalionu Lekkiego Piechoty w Braniewie wchodzących w skład 4 Warmińsko – Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz kilkudziesięciu strażaków PSP i OSP. To pierwsze wspólne ćwiczenia przeprowadzone przez strażaków i wojskowych na terenie powiatu braniewskiego.

 

- mł. bryg. Ireneusz Ścibiorek, oficer prasowy PSP w Braniewie

 

Przedstawiciele obydwu formacji podkreślali, że jest to szkolenie zapoznawcze, którego celem było doskonalenie metod współdziałania, poznanie sprzętu, wyposażenia i umiejętności żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, które mogą być przydatne w czasie klęsk żywiołowych.
 
— Jesteśmy na siebie skazani, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu — podkreślali ppłk Jarosław Kowalski, dowódca 43blp i bryg. Zbigniew Januszko, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie. — Na wypadek klęsk żywiołowych, to właśnie nasze formacje będą ze sobą współpracowały i niosły pomoc lokalnej społeczności.
 
—  Biorąc udział w dzisiejszych wspólnych ćwiczeniach z PSP w Braniewie przygotowujemy się do realizacji jednego z naszych zadań jakim jest w  czasie pokoju realizacja przedsięwzięć mających na celu przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.  Siły i środki jakie posiadamy i jakimi będziemy w dalszej kolejności dysponować predysponują nas do realizacji tych zadań. —  powiedział Dowódca 43 Batalionu Lekkiej Piechoty - ppłk Jarosław Kowalski podkreślając, że motto WOT to „Zawsze gotowi, zawsze blisko”.
 
Łącznie w ćwiczeniach zaangażowanych zostało blisko 100 żołnierzy 43blp w Braniewie wchodzących w skład 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz kilkudziesięciu strażaków Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

 

- Rzecznik Prasowy 43 Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie 

ID

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe