Musica Warmiensis. Koncert we Fromborku

  • 21.08.2019, 09:03 (aktualizacja 21.08.2019, 11:13)
  • Maja Dzieciątek, Musica Warmiensis
Musica Warmiensis. Koncert we Fromborku © M. Sternicki
Już w najbliższą niedzielę przeniesiemy się w przeszłość. Usłyszymy utwory, które wypełniały dźwiękiem warmińskie kościoły 200 lat temu, a potem zostały na długo zapomniane.

25 sierpnia 2019 r. o godz. 15:30 w bazylice archikatedralnej we Fromborku zabrzmią utwory z zapisów nutowych z XVIII i początku XIX w., które wykonywały działające przy warmińskich kościołach kapele. Rękopiśmienne zapisy nutowe odnalezione zostały w Bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie. Na miejsce koncertów "Musica Warmiensis" zostały wybrane kościoły, przy których już w XVI wieku istniały zespoły muzyczne. Koncerty odbyły się już w Olsztynie i Dobrym Mieście. Część utworów została skomponowana przez znanych z imienia i nazwiska, a w części przez anonimowych kompozytorów. Są to kompozycje wokalno-instrumentalne o charakterze sakralnym: litanie, ofertoria i inne. W programie koncertu fromborskiego będzie można usłyszeć J. K. Vaňhala tercet Quis nos separabit, R. P. Krausa Litania de Beata Virginis Mariae oraz utwory anonimowych twórców.

Dla potrzeb projektu został stworzony zespół wokalno-instrumentalny „Cappella Warmiensis Restituta”, którego skład jest typowy dla przełomu okresu baroku i klasycyzmu. Chór składa się z 2 sopranów, 2 altów, 2 tenorów i 2 basów. Zespół instrumentalny składa się z 2 skrzypiec, 2 trąbek i basso continuo (pozytyw, wiolonczela, kontrabas). Muzycy zaangażowani w realizację projektu specjalizują się w wykonywaniu muzyki dawnej, a mieszkają w Trójmieście, Toruniu, Poznaniu, Kielcach, Warszawie, Słupsku i Wejherowie.

Zespół „Cappella Warmiensis Restituta” występuje w składzie:
Mikołaj Zgółka (skrzypce, koncertmistrz), Kamila Guz (skrzypce), Bartosz Kokosza (wiolonczela), Krzysztof Sokołowski (kontrabas), Paweł Hulisz (trąbka), Emil Miszk (trąbka), Błażej Musiałczyk (pozytyw), Małgorzata Priebe (sopran), Maria Krueger (sopran), Anna Rocławska-Musiałczyk (alt), Marta Jundziłł (alt), Mateusz Warkusz (tenor), Szymon Duraj (tenor), Tomasz Chyła (bas), Filip Czajkowski (bas). Kierownikiem muzycznym zespołu jest Paweł Hulisz, a pomysłodawcą i kierownikiem całego przedsięwzięcia ks. dr Tomasz Garwoliński.


Koncert w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku, która nazywana jest Matką Kościołów Warmińskich, będzie ukoronowaniem tego przedsięwzięcia i ostatnią okazją do poznania zapomnianych na dwieście lat utworów. Wstęp wolny.

Maja Dzieciątek, Musica Warmiensis

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe