Pożar poddasza w zabytkowym zamku

  • 31.07.2019, 14:36 (aktualizacja 31.07.2019, 14:38)
  • mł. bryg. Ireneusz Ścibiorek, oficer prasowy KP PSP w Braniewie
Pożar poddasza w zabytkowym zamku © KP PSP w Braniewie
Dziesięć zastępów Straży Pożarnej gasiło pożar poddasza w średniowiecznym zamku w Pieniężnie. Niszczejący obiekt udało się uratować przed ogniem.

Zamek w Pieniężnie został zbudowany w I poł. XIV w. W ciągu wieków wielokrotnie był niszczony i odbudowywany. Zmieniali się także jego właściciele.
W czasie działań wojennych (1939-1945) został zniszczony. Ocalałe dwa skrzydła zamkowe są w różnym stanie technicznym, z północnego skrzydła zostały tylko mury magistralne. W lepszym stanie znajduje się skrzydło zachodnie z zachowanym pokryciem dachowym (informacja z bip.pieniezno.pl).

I to właśnie w tym miejscu w piątek (26 lipca), kilkanaście minut po godz. 15:00, doszło do wybuchu pożaru.

O dymie wydobywającym się z poddasza zamku kapituły warmińskiej w Pieniężnie poinformowano służbę dyżurną Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie.
Jako pierwsi działania gaśnicze rozpoczęli strażacy-ochotnicy z jednostki OSP Pieniężno, którzy po kilku minutach działań opanowali pożar. Działania ratownicze wymagały od strażaków dużo wysiłku (dotyczyło to szczególnie rozwinięcia linii gaśniczej po niezabezpieczonej klatce schodowej).
Miejsce pożaru oraz ukryte zarzewia ognia zostały sprawdzone i dogaszone, a wnętrze obiektu sprawdzone przez strażaków czy nie ma osób postronnych.

Z uwagi na rozmiar oraz charakter budynku na miejsce pożaru skierowano łącznie 10 zastępów straży pożarnej. Dzięki szybkiej reakcji straży pożarnej udało się zminimalizować straty pożarowe w zabytkowym budynku.

 

mł. bryg. Ireneusz Ścibiorek, oficer prasowy KP PSP w Braniewie

Zdjęcia (8)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe