Terytorialsi złożą przysięgę i rozpoczną trzyletnie szkolenie

  • 20.07.2019, 19:33 (aktualizacja 21.07.2019, 21:09)
  • Wojciech Andrearczyk
Terytorialsi złożą przysięgę i rozpoczną trzyletnie szkolenie © Jarosław Skórski / 4W-MBOT
„Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam...”. Już w tę niedzielę słowa przysięgi wypowie 90 żołnierzy, którzy przez 16 dni szkolili się w 43 Batalionie Lekkiej Piechoty w Braniewie.

Przysięga odbędzie się 21 lipca, na placu apelowym 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej przy ul. Sikorskiego 41. Początek uroczystości o godz. 10:00.

Ślubowanie na sztandar to szczególny dzień w życiu każdego żołnierza. To jedna z najbardziej doniosłych wydarzeń. Jest zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, podczas którego żołnierze mieli m.in. zajęcia z obsługi broni, strzelanie, taktykę (marsz w terenie, zachowanie w przypadku ataku, bytowanie, elementy survivalu i wiele innych), a także uczyli się udzielania pomocy medycznej.
Teraz przed nimi szkolenia rotacyjne – czyli jeden weekend w miesiącu, który spędzą na intensywnych ćwiczeniach „w polu”, jak i szkoląc się w teorii w macierzystych jednostkach. W tym czasie żołnierze poznają nowe wiadomości, utrwalają to, co poznali na szkoleniu podstawowym, ale przede wszystkim zgrywają się w ramach swoich plutonów i sekcji. Będą także wyjeżdżać na poligon.
W sumie żołnierze przez trzy lata spędzą w mundurze ponad 4 miesiące.

 

Krótko o WOT
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji zarządzania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
Formacja jest obecnie w jednym z najbardziej dynamicznych okresów tworzenia. Szkolenia ochotników prowadzi już trzynaście brygad OT. Założone tempo budowy formacji zapewnia utrzymanie właściwego balansu pomiędzy jakością, a ilością jak również uwzględnia wnioski po pierwszym roku funkcjonowania, m.in. aspektów demograficznych.
Obecnie w WOT służbę pełni 20 500 żołnierzy, w tym 17 400 ochotników oraz 3100 żołnierzy zawodowych. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy.

 

 

 

Wojciech Andrearczyk

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe