Środa, 17.07.2019

Specjalna jednostka Straży Granicznej ściągnęła rybaków do portu

  • 17.04.2019, 10:56
  • Kpt. SG Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Komendanta MOSG
Specjalna jednostka Straży Granicznej ściągnęła rybaków do portu © MOSG
Najpierw odmówili kontroli bosmanowi portu we Fromborku, potem nie chcieli zatrzymać się na żądanie Straży Granicznej. Dwóch sterników łodzi rybackich wyszło w rejs po Zalewie Wiślanym, będąc pod wpływem alkoholu. Interweniowali funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Funkcjonariusze z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej 15 kwietnia otrzymali z bosmanatu portu we Fromborku informację, że na dwóch łodziach rybackich są osoby, które nie poddały się kontroli i mimo zakazu wypłynęły na Zalew Wiślany.

Do akcji natychmiast ruszyła jednostka pływająca SG-044 i poduszkowiec Straży Granicznej. Kiedy funkcjonariusze pojawili się przy łodziach, polecili sternikom zawrócić do portu we Fromborku. W asyście poduszkowca jedna z nich obrała kurs na port. Sternik drugiej stwierdził jednak, że nie spełni polecenia funkcjonariuszy. Mimo kilkukrotnych wezwań do zatrzymania łodzi, mężczyzna nie chciał poddać się kontroli i wciąż lekceważył polecenia strażników granicznych.

Wówczas do akcji wkroczyli funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań MOSG. Po ich interwencji łódź ostatecznie zawrócono do Fromborka. Tam czekali już funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Elblągu, policjanci z Braniewa oraz inspektor rybołówstwa i bosman portu.

Sprawdzono trzeźwość załóg obu jednostek rybackich. Sternik pierwszej z nich, 34-latek z powiatu braniewskiego, miał przeszło promil alkoholu. Badanie drugiego z mężczyzn, 41-letniego mieszkańca powiatu braniewskiego, wykazało prawie 0,3 promila. Nietrzeźwy był również jeden z załogantów. Dodatkowo 34-latek podczas legitymowania podał dane innej osoby. Został za to ukarany mandatem w wysokości 300 złotych.
Kontrola jednostki wykazała brak karty bezpieczeństwa, wyposażenia ratunkowego i środków pirotechnicznych, załoga nie miała też dokumentów i licencji połowowej.

Obaj sternicy zostali przekazani policjantom, którzy prowadzą wobec nich dalsze postępowanie.

Kpt. SG Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Komendanta MOSG

Zdjęcia (4)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (18)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Portal Braniewo z siedzibą w Braniewie, który jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
marek
marek 24.04.2019, 11:02
nie tylko frombork co sie dzieje w nowej paslece jjak rybacy z ludki wypadaja w porcie tam tez kontrola wskazana
Wedkarz
Wedkarz 20.04.2019, 22:10
Brawo SG i brawo bosman! Dla tych wszystkich co krytykuja to dzialanie-oby taki pijany baran jeden z drugim nigdy nie wjechaliw was jak bedziecie wypoczywac na wodzie! Pijani,bez dokumentow i jeszcze bezczelni! Powinni ich odrazu rozstrzelac....

A skarzyc to sie moga gdzie chca! Jesli łamia pawo to spotka i ch kara...
I jeszcze jedno-pisze do głąbow ktorzy pisza ze SG przekracza uprwnienia- poczytajcie barany pare ustaw i wtedy zrozumiecie co za bzdury piszecie....do ksiazek!!!

Nigdzie w Polsce rybacy nie sa tak bezzelni i aroganccy jak na Zalewie. Oczywiscie nie wszyscy ale paru wiedzie prym w ignotowaniu wszystkiego i wszystkich...i zadne rybki w galarecie zawiesione do Wawy tego nie usprawiedliwiaja....
Wędkarz
Wędkarz 18.04.2019, 22:38
Bardzo Dobrze, że Nasze Służby reagują na takie sytuacje.. Brawo Panowie. Wszyscy Mówią wokół, że Rybacy robią rzeź na Zalewie Wiślanym z rybami, głównie z Sandaczami, nawet chwalą się Tym ludzie którzy w tym uczestniczą. Skandal. Jeszcze raz Brawo dla Bosmana i Straży Granicznej.
deduk
deduk 18.04.2019, 16:16
Nie znam sprawy dokładnie , ale wydaje mi się że nie trzeba było wzywać Straży Granicznej . Bosman z Fromborka nie będzie miał teraz łatwego życia , jest przegrany w tym środowisku...! A może jeszcze ktoś kto go namawiał? ,
Zalewia
Zalewia 18.04.2019, 18:06
Podobno POwiec, robi PISowi gnój przed wyborami
Krakowiak
Krakowiak 18.04.2019, 14:20
www.google.com/search?q=zomo+bije+ludzi&tbm=isch&client=ms-android-alcatel-rev1&prmd=vin&hl=pl&ved=2ahUKEwiO4ObdztnhAhX1gM4BHckZDTYQBXoECAEQKA&biw=360&bih=596#imgrc=-u0PqDnc770iJM
Krakowianka
Krakowianka 18.04.2019, 14:12
Sześciu ludzi na jednego trochę coś nie ładnie tak kiedyś się zachowywało ORMO i ZOMO przed stoczniami pałowali ludzi
Wodniak
Wodniak 18.04.2019, 15:20
Tak się postępuje z pijanymi na wodzie, którzy ignorują przepisy i prawo. To i tak dość delikatnie. Porównywanie do ZOMO może świadczyć jedynie o tym, że nigdy w życiu nawet nie widziała Pani tej formacji na własne oczy.
Michu
Michu 18.04.2019, 10:58
Czy to chodzi o bąbli???
Xx
Xx 18.04.2019, 11:04
Nie
Ślepy
Ślepy 18.04.2019, 10:23
Zamrażarka
Służby powinny przyjechać do tych dwóch twoich zamrażarek i pudełka po wiertarce zdjęcia czekają na odpowiedni moment
IPN Nauczyciel
IPN Nauczyciel 18.04.2019, 10:21
https://inwentarz.ipn.gov.pl/s… ryszard&page=1&url=[|typ=0
IPN Psedonim"Jerzy dobry nauczyciel miałeś od kogo się uczyć
Andrzej z Zalewu
Andrzej z Zalewu 18.04.2019, 09:08
Słyszałem że rybacy poinformowali już ministra Brudzińskiego czym zajmuje się się straż graniczna zamiast pilnować granic, podobno to nie pierwszy przypadek nadużywania władzy przez nich na Zalewie. Bosman z Fromborka powinien wylecieć z pracy za wprowadzanie w błąd.
Opcjonalnie
Opcjonalnie 18.04.2019, 09:46
Andrzeju znasz zakres uprawnień SG?bosman portu wprowadził w błąd,ze prowadzili lodzie rybackie pod wpływem alkoholu?uwazasz to za dobra praktykę morska?
Do wora i do jeziora....
Do wora i do jeziora.... 17.04.2019, 19:49
Alkohol to tam był tylko na zapitke. Powinni ich byli sprawdzić na lepsze dopalacze bo wiedza to ogólno dostępna że chłopaki lubią sobie pociągnąć nosem. Żeby tylko zaraz jakiegoś pożaru nie było bo we Fromborku to tak już bywa że jak urzędnicy wykonują swoje obowiązki to pożary wybuchają.
Michal
Michal 17.04.2019, 20:14
A skąd ta wiedza? I sugerujesz, że oni coś pod palili wcześniej?? To może się ujawnij I złóż zawiadomienie do prokuratury jeżeli masz dowody że oni coś spalili?
Rybak
Rybak 17.04.2019, 18:45
Co to znaczy prawie 0.3 promila
wędkarz
wędkarz 18.04.2019, 17:21
To znaczy że byli w stanie wskazującym na spożycie alkoholu i mieli ograniczoną zdolność kierowania swoim postępowaniem. Paniał?

Pozostałe